LITERÁRNÍ BAŠTA

DOBRÉ ČEŠTINY

Román v rytmu blues

Před 9 lety ·· Barbora Podaná

Literární bašta recenzuje Tsunami blues od Markéty Pilátové
 

Tsunami blues je třetím románem Markéty Pilátové. Kromě románů dosud vydala pět knih pro děti a jednu básnickou sbírku.

Stejně jako v předchozí tvorbě, i v Tsunami blues Pilátová vsazuje děj románu do prostředí Latinské Ameriky, které je jí blízké. Obdobně navazuje i tematicky, ačkoli svou předchozí tvorbu nevykrádá, nýbrž nabízí opět zcela originálně vystavěný příběh.


Když je science-fiction (jenom) divná

Před 9 lety ·· Michal Beck

Literární bašta recenzuje Anihilaci od Jeffa VanderMeera
 

„Ale zanedlouho jsem tento nesmysl pustila z hlavy; některé otázky člověka zničí, když na ně příliš dlouho nenajde odpověď.“

Americký spisovatel Jeff VanderMeer je držitelem mnoha literárních ocenění a na několik dalších byl nominován. V loňském roce přidal do své kolekce cenu Nebula a Shirley Jackson Award, obě za nejlepší román – Anihilaci, první díl trilogie Southern Reach (do češtiny nepřeloženo; zbylé dva díly AuthorityAcceptance vyšly anglicky v roce 2014). Tyto úspěchy podtrhuje i zájem studia Paramount, které ihned odkoupilo práva na filmovou adaptaci. Přesto se zdá, že VanderMeerova kniha sci-fi komunitu rozděluje.


Nejlepší komiksy roku 2015

Před 9 lety ·· Jan Mazanec

Komiksům se dosud na Literární baště dostávalo jen málo prostoru, což se teď na přelomu roku začíná měnit a v budoucnu se budeme snažit pokrýt vše podstatné, co se na českém trhu objeví. Ale jelikož rok 2015 ještě neskončil a část z těch nejkvalitnějších letošních titulů vyšla teprve v posledních měsících, je příhodná chvíle tento komiksový rok alespoň poctivě zrekapitulovat. Pětici nejlepších grafických novel (řazených v abecedním pořadí) jsem vybral z komiksů s uzavřeným příběhem a z komiksů, které představují úvodní část rozsáhlejšího cy­klu.


Z nočního stolku Michelle Obamové

Před 9 lety ·· Barbora Čiháková

Literární bašta recenzuje Stehlíka od Donny Tarttové

 

Jedním z hlavních tipů letošního podzimu je román americké spisovatelky Donny Tarttové Stehlík. Je to kniha nejen náležitě tlustá, ale také ověnčená Pulitzerovou cenou. Navíc nám anotace na obálce oznamuje, že Stehlíka četla i vychválila manželka prezidenta Spojených států. Jakou má její názor literárněkritickou váhu, asi radši ponechám stranou, každá kniha potřebuje reklamu, opus těchto rozměrů pak dvojnásobně.

Jedno však lze konstatovat hned v úvodu: vybrat si po Wildeově Dorianu Greyovi jako ústřední motiv obraz je přinejmenším troufalost.


Legendy komiksu o evropských dějinách

Před 9 lety ·· Jan Mazanec

Literární bašta recenzuje komiksovou knihu Teorie rozpadu od Enkiho Bilala a Pierra Christina
 

Francouzský kreslíř Enki Bilal byl doposud českému čtenáři znám pouze díky sci-fi trilogii o vězni Nikopolovi, který po třicetiletém umělém spánku procitá do futuristické Francie ovládané fašisty, mimozemšťany a egyptským božstvem. Ve spolupráci se scenáristou Pierrem Christinem však vytvořil i díla, která neusilují o předvídání fantastických společenských změn. Teorie rozpadu je souborným vydáním dvou komiksových alb z přelomu sedmdesátých a osmdesátých let, u nichž byly Christinovi s Bilalem inspiračním východiskem naopak skutečné válečné konflikty a politické transformace ve Španělsku a střední Evropě. Přibližně stostránkové komiksové novely – Falangy černého řáduNa lovu – sledují osudy fiktivních postav dlouhá léta po jejich účasti ve významných dějinných událostech.


Pohádka do sluchátka

Před 9 lety ·· Dagmar Plamperová

Literární bašta recenzuje rozhlasovou pohádku Violy Fischerové Jak Kuba vyzrál na Papejše

 

Jednou jich bylo, podruhé ne. Ono totiž záleželo… Pik a Pok jsou Papejši, příšery bivakující v rozhlasové pohádce Violy Fischerové. Rozčepýřené a chvástavé až ke kořínkům srstí. Žijí kdesi pod devátou větví panelového stromu. Inkognito. Vykukují a jsou vidět jen tehdy, když je napadne nějaká lotrovina. To zaskřehotají a tropí. Hlava nehlava, kořen nekořen. Když jejich vinou zazlobí dítě poprvé i napotřetí, po výprasku zavříská i zabrečí, Pik a Pok si zatančí. Pak zazpívají a nakonec za odměnu spolykají kopce, překopce pistáciové zmrzliny. „Poku, Poku, už svítím? Už jsem vidět? Ú-pl-ně ze-le-ně?“ Věřte mi, nebo ne, šmarjápanno jémine, že je to NÁDHERNÉ!


Před vašima ušima se rozehraje pouhopouhý román

Před 9 lety ·· Daniel Kubec

Literární bašta recenzuje audioknihu Nebezpečné známosti v režii Michala Bureše

 

Ve své poslední dvojrecenzi jsem poukázal na důležitost vhodně zvoleného titulu k audiální interpretaci a zároveň na úskalí adaptace obsáhlého ruského románu do formy rozhlasové dramatizace. V dnešní recenzi Nebezpečných známostí v režii Michala Bureše si všimnu dalších prvků, které tvorbu audioknih provázejí.


Pohádky malostranské

Před 9 lety ·· Michal Beck

Literární bašta recenzuje knihu Kam běží modrá liška od Andreje Gjuriće
 

Na té Kampě nad Vltavou

seděl vodník s kaprem Kuldou:

„Sviť, měsíčku, sviť,

pohádky budem snít.“
 

Andrej Gjurić je autorem jediné knihy, ale zato takové, která dostala ocenění Literárního fondu za nejlepší knihu pro děti a byla namluvena do audio verze mistry Hrušínským nejstarším, Kopeckým, Preissem a dalšími. Knihy, na jejíž motivy byl natočen animovaný seriál Kajetán a modrá liška, a především, už od svého prvního vydání v roce 1983, jedním ze čtenářsky nejoblíbenějších pohádkových titulů.


Jak gangster ke svědomí a rakovině přišel

Před 9 lety ·· Jan Mazanec

Literární bašta recenzuje Galveston od Nika Pizzolatta
 

Čtyři roky před tím, než si Nic Pizzolatto vydobyl hollywoodské renomé coby scenárista úvodní řady seriálu Temný případ, debutoval románem, ve kterém rovněž zaostřil na tvář amerického Jihu zjizvenou zločinem. Tím bohužel podobnost s osmi skvostnými epizodami z produkce televizní stanice HBO končí. Galveston svou jinakost zprvu vydává za ctnost. Láká na sevřenější, osobnější příběh (druhá řada Temného případu nakonec doplatila na nespočet postav a překombinovaný děj), od jehož hlavní postavy si autor slibuje pro změnu vnitřní pohled na kriminální svět. Jenomže vyprávění násilného vymahače dluhů Roye, který má smůlu na ženy, pomstychtivé šéfy a smrtelné choroby, je spíše opakem toho, co jsme si zvykli jako diváci u Pizzolatta vídat a co od něj nyní očekáváme i jako čtenáři.
 


Almužna vzpomínek

Před 9 lety ·· Barbora Čiháková

Literární bašta recenzuje knihu Doba z druhé ruky od Světlany Alexijevičové
 

Doba z druhé ruky od Světlany Alexijevičové vyšla česky v první polovině tohoto roku. Touto recenzí se k ní vracíme, neboť se autorka stala čerstvou laureátkou Nobelovy ceny za literaturu. Doba z druhé ruky je závěrečnou částí volně navazující tetralogie, kterou sama autorka označila jako Autobiografii jedné Utopie neboli Historii rudého člověka. Na jednotlivých dílech pracuje už víc než třicet pět let a získala za ně řadu ocenění.
 


Osudy nesmrtelného krále Alobara za světových dějin

Před 9 lety ·· Michal Beck

Literární bašta recenzuje Parfém bláznivého tance od Toma Robbinse
 

Na počátku byla řepa. Ta řepa byla motivem čtvrtého Robbinsova románu. Ten román byl jednoduchý a přímočarý. Ale Robbins děl: „Nebude to tak jednoduché! Bude to zábavné, fantaskní a čtivé!“ A bylo.

Tom Robbins patří k osvědčeným spisovatelům současnosti. Kritici i čtenáři ho nejčastěji označují za kultovní postavu americké literární alternativy, postmoderního spisovatele, humoristu a nejzábavnější literární výhonek éry hippies. Jeho styl je prý natolik originální, že je velmi složité ho popsat. Pro Dobrou češtinu ovšem není nemožné nic. S Robbinsem jsme si dali rande, pořádně se navoněli a protančili dvoje boty.
 


Pohádková Plathová

Před 9 lety ·· Barbora Čiháková

Literární bašta recenzuje Knížku o postelích a dvě pohádky navrch od Sylvie Plathové
 

Sylvia Plathová je známá americká básnířka, prozaička a esejistka. Plathová je známá nejen díky své tvorbě, ale i svým životním osudem. Pokus o sebevraždu a boj s těžkými depresemi popsala v autobiografické próze Pod skleněným zvonem (česky Argo, 1996). Ani její básnická tvorba, která využívá prostředků konfesijní lyriky, nepatří mezi díla, jež by hýřila optimismem. Na základě toho mnoho čtenářů nepředpokládá, že Knížka o postelích a dvě pohádky navrch bude tou pravou dětskou četbou. Není se čeho bát, do poetiky H. Ch. Andersena má Plathová velmi daleko, ani jedna ze tří pohádek se nemůže proměnit v noční můru. Jsou velmi vzdálené pesimismu a občasnému cynismu, které je možné vysledovat v básních Plathové.
 


Místo Pačenka a Vandrovce syrová historická realita,
hlad, dřina a štěnice

Před 9 lety ·· Radek Hochmal

Literární bašta recenzuje knihu Cesta do Nidarosu, první díl série Oko jelena, od Andrzeje Pilipiuka
 

K naší planetě se řítí roj meteoritů a pozemská civilizace zase do nebytí. Scéna z laciného vědeckofantas­tického škváru, komentuje sám Pilipiuk ústy učitele informatiky Marka Oberecha. Co byste byli ochotni tváří v tvář katastrofě udělat, abyste si zachránili kůži? Marek váhá jen malý okamžik a mrchožroutské mimozemské entitě, která si přes půl vesmíru přiletěla nakrást pozůstatky vyhasínající kultury a rasy, slibuje výměnou za svůj život vše. To ještě netuší, že právě začíná jeho krkolomná pouť do dalekého Nidarosu, do vzdáleného 16. století.


No tak že bych ještě sklidil, na zimu bych prodal kravku
a na jaře už nezaseju

Před 9 lety ·· Michal Beck

Literární bašta recenzuje knihu Tak ještě jedno jaro tedy od J. H. Krchovského
 

Tak ještě jedno jaro tedy?!

no dobrá. Ale naposledy!

ňák přetrpím to do podzimu…

už ale prosím žádnou zimu
 

Podle názvu sbírky a básně, která ji celou rámuje, by se mohlo zdát, že se Jiří Hásek Krchovský nechal přemluvit, aby v literárním provozu prožil/přežil?! ještě jedno jaro, a poté se přesune na samotu u lesa.


Básník je jiná kategorie

Před 9 lety ·· Barbora Čiháková

Literární bašta recenzuje knihu Přijde smrt a vezme ti míry od Tomase Tranströmera
 

Tomas Tranströmer vstoupil v Čechách do širšího povědomí v roce 2011, když mu byla udělena Nobelova cena za literaturu. Do té doby se několik jeho textů v češtině objevilo díky překladům Václava Jaromíra a Dagmar Hartlové, nicméně zde chyběl ucelený výbor. Tuto mezeru letos zaplnil Vít Janota ve spolupráci s Milanem Richterem knihou Přijde smrt a vezme ti míry.