Před 4 lety v kategorii Moje řeč ·· Kateřina Segešová
Rasismus je velkým tématem ve světě a nejinak tomu je ve Francii. Během několika posledních týdnů se nejen v Paříži konalo několik protestů proti rasismu, a to i navzdory koronaviru a jeho znovuvystrkujícím růžkům. Do toho všeho rozruchu jsem přišla já, jak Francouzi říkaj, „holka z Východu“, a přinesla s sebou trochu natvrdlosti.
Před 4 lety v kategorii Dobrá kniha ·· Kamila Míková
Literární bašta recenzuje knihu Zápisníky II od Jiřího
Němce
Psycholog, filozof a později disident Jiří Němec (1932–2001) svůj intelektuální deník zřejmě nepsal s myšlenkou na publikaci. Nicméně když v roce 1983 odcházel do exilu, svěřil své zápisníky Janu a Františce Sokolovým. Po jeho návratu v roce 1990 mu je vrátili a Jiří Němec je v roce 2000 spolu s dalšími svými písemnostmi svěřil Robertu Krumphanzlovi, editorovi svého díla. Ten nyní vydal druhý díl Zápisníků a putování rukopisu popsal v komentáři k němu.
Před 4 lety v kategorii Moje řeč ·· Alžběta Dvořáková
Pustím si DVTV, kde vidím rozhovor o přechylování, což mě zajímá, a schlíple poslouchám Martina Veselovského, který mluví s poslancem za Českou pirátskou stranu.
S každou vteřinou musím bohužel poslanci dávat více a více za pravdu. Koneckonců, říkám si, nosit křížek na masivním zlatém řetězu na chlupaté hrudi tu taky nikomu nezakazujeme, proč bychom tedy měli u dospělých lidí úředně bránit nějakému jazykovému nevkusu?
Před 4 lety v kategorii Moje řeč ·· Kateřina Segešová
Během několika posledních týdnů mě ani v Paříži neminula česká debata na téma přechylování příjmení a vášnivé spory o to, zda by měly ženy mít právo volit si podobu příjmení bez koncovky -ová. Zhlédla jsem rozhovory na DVTV, přečetla pár článků na internetu a hlavně strávila několik hodin pročítáním diskusí na různých webech (to nikdy není dobrý nápad).
Před 4 lety v kategorii Moje řeč ·· Anna Štičková
Přemýšleli jste teď někdy v karanténě o tom, jak se vám knížka, která vám ukracuje dlouhé chvíle, dostala do ruky? A kolika rukama předtím prošla? Pokud ne, máte teď jedinečnou možnost to zjistit – a zamyslet se nad tím, jak důležitou roli v osudu knih hrajete vy sami.
Před 4 lety v kategorii Moje řeč ·· Barbora Čiháková
Jak ukázala doba zavřených knihoven a archivů, pokusily se jedny i druhé instituce porůznu zveřejňovat digitalizované publikace – a jistě všem náleží dík, neboť takto umožnily studentům a badatelům z různých vědních oborů pokračovat v práci. Jenže ne všechno se vyjevilo jen v tomto pozitivním slova smyslu – a jako férové.
Před 4 lety v kategorii Moje řeč ·· Kateřina Segešová
To, že jsou Francouzi národ hrdý, vášnivý a se srdcem revolucionářů, ví každý. Je ale zajímavé vidět konkrétní důsledky těchto jejich vlastností v praxi. Hrdost se projevuje mnoha způsoby. Mezi ty hlavní patří třeba to, že Francouzi se prostě nechtějí naučit žádný cizí jazyk, a hlavně ne angličtinu. Ve škole jim to trochu nutí, ale ne zas moc, oni něco pochytí, ale taky ne moc, a pak když jsou dospělí a narazí na realitu multikulturní Paříže, dokážou z této své neschopnosti dorozumět se udělat projev národní hrdosti. Jako třeba moji kamarádi Jules a Gaël.
Před 4 lety v kategorii Dobré zprávy ·· Barbora Čiháková
Poslední měsíc ukázal, že česká vláda vyhlásila válku nejen viru, ale i rozumu, a tak Nedělnička přináší několik rad, jak by to mělo vypadat, aby to začalo dávat smysl. Vítejte u prvního a doufejme, že i posledního dílu Desatera zdravé a správné komunikace aneb Povídejme si s vládou.
Před 4 lety v kategorii Moje řeč ·· Daniela Iwashita
Kdykoli se začne v péči o lidi nebo veřejné zdraví uplatňovat válečný slovník, je načase zbystřit. „Jsme ve válce,“ padlo hned na začátku výjimečných vládních opatření proti šíření nákazy. A pak se okamžitě zautomatizovala válečná metaforika. Souslovím roku se stala „první linie“. Bylo povzbudivé slyšet, jak pan premiér děkuje lékařům, sestrám, hasičům, policistům, prodavačkám i seniorům (i když při pasáži „dědečkové a babičky, jste naši, potřebujeme vás“ bych v jejich kůži být nechtěla).
Před 4 lety v kategorii Dobrá kniha ·· Kamila Míková
Literární bašta recenzuje knihy Aleše Palána Raději zešílet
v divočině a Jako v nebi, jenže jinak
Přemýšlím o tom, proč na mě první kniha Aleše Palána o samotářích udělala velký dojem a proč ta druhá, ačkoliv jsem ji přečetla se zájmem, na mě tolik nezapůsobila. V každé je osm rozhovorů, dvakrát osm životních příběhů. Už autenticita zaujme, nečteme nic vymyšleného, je to žité. Snad byla druhá kniha připravována moc narychlo? Zatímco dříve se autor šumavských samotářů skutečně ptá a oni mu odpovídají, ve druhé knize má čtenář dojem, že tazatelovy repliky jsou jen jakási vata, která má monology dotazovaných členit do celků, nepůsobí to jako skutečný rozhovor, spíše jako „povzbuzování k hovoru“. Příběh člověka se pak ukazuje jen z povrchu. Ale dost možná, že v druhé knize byli samotáři z Čech a Moravy uzavřenější nebo nedovolili o sobě uveřejnit to podstatné.
Před 4 lety v kategorii Dobré zprávy ·· Barbora Čiháková
Vítejte u karanténního zpravodajství. Situace je pro všechny poměrně nesnadná. Svět oblétly fotografie delfínů v Benátkách, vzápětí se ukázalo, že jsou nepravdivé. Dá se řídit jenom heslem Co platilo v pondělí, v úterý lze zapomenout aneb V kolik hodin nakupovali senioři dnes, v tolik zítra nebudou… Nedělnička by mohla pokračovat donekonečna, ale pokud chcete toto období přečkat ve zdraví, připravila pro vás několik tipů, čemu se vyhnout, ale též doporučení, jak tyto nebezpečné kratochvíle nahradit.
Před 4 lety v kategorii Dobrá kniha ·· Kamila Míková
Literární bašta recenzuje knihy Romana Szpuka A zavaž si
tkaničky a Klika byla vysoko
Obě recenzované knihy Romana Szpuka tvoří ještě s jeho starší knihou Chraplavé chorály (2013) trilogii. Obě mají deníkový charakter, časově na sebe navazují. Na první pohled jsou si velmi podobné, ale liší se, protože život vypravěče se posunul někam dál.
Před 4 lety v kategorii Dobrá kniha ·· Radek Hochmal
Literární bašta recenzuje knihy Vlk a dýka a Les přízraků od
Juraje Červenáka
Speciální vyšetřovací komise Matyáše Habsburského, jejíž členové posbírali vavříny slávy za vyřešené případy v Schemnitzu, Praze, Bratislavě a Vídni, se rozdělila. Notář Matěj Barbarič se vrací do rodného Schemnitzu, cesta kapitána Steina a seržanta Jaroše vede k získaným statkům na Trutnovsko. Ani jednoho však nečeká oddych a zasloužená dovolená. Barbarič je povolán k nevysvětlitelnému zmizení kastelánovy dcery na nedalekém, pověstmi opředeném hradu Sitno. Stein zase na hrádku Stříbrná skála čelí chladným stěnám, penězokazům i krvežíznivému Rübezahlovi. A my se společně s nimi můžeme pokusit rozlousknout pátý a šestý případ historické detektivní série z přelomu 16. a 17. století.
Před 4 lety v kategorii Dobrá kniha ·· Radek Hochmal
Literární bašta recenzuje knihu Vlk!, první titul série Grimm
City od Jakuba Ćwieka
Nad městem bídným a chlípným bdí Vypravěč, vševědoucí a všemocný. Hle, poslyšte jeho Příběh, legendu o černém obrovi, který kdys dávno spadl z nebes, o lidu statečném, který jej přemohl, o těle obřiska, jež z hlubin země dolováno, napájí svou mízou tepny města a uvádí tak pojízdné stroje v pohyb. Ve městě hanby a korupce, kde vše se utápí v mlžné šedi a olejové černi a nohy z plynu nedobrovolně pouštějí zavraždění taxikáři. Takové je Grimm City.
Před 4 lety v kategorii Dobré zprávy ·· Barbora Čiháková
Venkovní teplota připomíná březen, žádné ochlazení se však nečeká, přitom Velká Británie tento týden provedla brexit, ale na každodenní život v Evropské unii to prý zatím nemá žádný dopad. Z východu se do Evropy stahuje koronavirus, z jižních Čech se blíží chřipková epidemie, zatímco Babiš se Zemanem se setkali na společném obědě. Máme za sebou další náročný týden, ale nebojte, Nedělnička bude psát tento týden pomalu, protože ví, jak neradi čtete rychle. Vítejte u pravidelného zpravodajství.