LITERÁRNÍ BAŠTA

DOBRÉ ČEŠTINY

Nedělnička CXXXVIX aneb Čemu se vyhnout a čím to nahradit

Před 3 lety ·· Barbora Čiháková

Vítejte u karanténního zpravodajství. Situace je pro všechny poměrně nesnadná. Svět oblétly fotografie delfínů v Benátkách, vzápětí se ukázalo, že jsou nepravdivé. Dá se řídit jenom heslem Co platilo v pondělí, v úterý lze zapomenout aneb V kolik hodin nakupovali senioři dnes, v tolik zítra nebudou… Nedělnička by mohla pokračovat donekonečna, ale pokud chcete toto období přečkat ve zdraví, připravila pro vás několik tipů, čemu se vyhnout, ale též doporučení, jak tyto nebezpečné kratochvíle nahradit.

Zaprvé: Nezapínejte Twitter. Pokud tak učiníte, v žádném případě nesledujte účet české armády. Mohli byste se vyděsit, co na vás chystají: „Počítáme s vámi, jsme jedna republika, jedna armáda. Čelíme stejné hrozbě a máme stejný cíl: vyhrát. Váš úkol je teď ale jiný. Zůstat v civilu, zůstat zdraví a udržet v chodu naši zemi, ekonomiku, obyčejný život. Až přijde pravý čas, sáhneme si pro vás.“ Obloukem se vyhněte i účtu ministerstva zemědělství, obzvlášť patříte-li mezi biology, ekology a jiné lidi z oboru. Ideálně vypněte i Facebook, tedy za předpokladu, že nepatříte mezi nějakou skupinu lidí, které by se měl omluvit premiér (jeho sdělení čekejte v komentářích). Volný čas můžete vyplnit četbou. Pokud vyhledáváte krátké hutné útvary, doporučuje Nedělnička Knihu haiku Jacka Kerouaca, vyšlo v nakladatelství Argo v překladu Petra Onufera. Kdybyste si nebyli jistí, jestli je to pro vás, na stanici Vltava najdete ukázku k poslechu.

Zadruhé: Nedělnička dále nedoporučuje sledovat projevy našich státníků (s výjimkou občanů, kteří se modlí k „fyzickému tělu“). Pokud ovšem potřebujete tento auditivní i vizuální zážitek něčím nahradit, pusťte si pohádky na dobrou noc, které v karanténě načetla Dolly Parton. (Pokud to nepomáhá, přejděte k závěru pátého bodu.)

Zatřetí: Nečtěte českou poezii, která byla napsána během karantény. Věřte Nedělničce, která to učinila za vás. Chcete-li však básnické texty, které vystihují i naši momentální situaci, sáhněte po sbírce Trapná poesie Ivo Vodseďálka. Básně z padesátých let na aktuálnosti neztratily ani trošičku, například: „Máme rádi pana presidenta“ nebo „Vosa pod páždí / mě dráždí / ty blbý vrásky za ušima / Čína Čína Čína“. Tyto a mnohé další texty najdete v nedávno vydaném kompletním beletristickém Vodseďálkově dílu, které edičně připravil Martin Machovec.

Začtvrté: Pokud byste měli pocit, že jste na tom špatně, buďte rádi, že nejste v Arménii, Ázerbájdžánu ani Gruzii. Tamní lidé totiž přišli o přístup na internet, neboť jedna seniorka omylem přeřízla optický kabel, když šla na dřevo. Pokud vás náhodou připojení na internet v této době také zlobí, Nedělnička doporučuje použít vlastní imaginaci – ideální je pokusit se představit si, jak se děti z prvního stupně základní školy vracejí po několika týdnech do lavic a drží vládou nařízený odstup od spolužáků.

Zapáté: Kdybyste propadali absolutnímu zmaru a beznaději, Nedělnička doporučuje sledovat tiskové konference Donalda Trumpa (obdobně jako ty českého premiéra a ministryně financí poslouží i tyto jako materiály k domácí výuce počtů), případně zprávy z Maďarska. Pokud ani to nepomůže, Nedělnička doporučuje se přesunout do Turkmenistánu, kde o ničem podobném neuslyšíte, protože slovo koronavirus bylo oficiálně pod pokutou zakázáno. Pokud by však ani to nebylo dostatečné, lze přistoupit k postupu navrženému běloruským prezidentem: svým občanům doporučil aspoň třikrát týdně navštívit saunu s lahví vodky. Nemocní být můžete, ale bude vám to jedno.

Zašesté: Pokud nechcete pociťovat kolektivní stud za své spoluobčany, v žádném případě nečtěte komentáře k článkům, v nichž se píše, že česká nemocnice přijme pacienty z Francie. Nedělnička rozhodně doporučuje vyhnout se diskusím zejména na serveru Novinky.cz, obzvlášť pokud se v nich píše o situaci divadelníků, herců nebo zpěváků. Redaktoři a korektoři a editoři mohou zůstat v klidu, o jejich existenci národ dále neví a pravděpodobně ani v dohledné době vědět nebude. Ušetřený čas doporučuje Nedělnička věnovat eseji Hannah Arendtové Pravda a politika z knihy Mezi minulostí a budoucností, kterou najdete v nakladatelství Oikoymenh – jak zjistíte, po přečtení dostanete odpovědi na otázky, které jste si ani nechtěli položit. (Dále se doporučuje vrátit se k bodu pět a aplikovat běloruský postup. Pokud nejste vlastníky sauny, zvyšte dávkování vodky.)

Zasedmé: Jak jste jistě zaznamenali, byla Květná neděle, pokud byste nevěděli, co číst v nadcházejícím týdnu, doporučuje Nedělnička – zejména pro OSVČ – Stránky z díla Léona Bloy: „Jeanne po návratu z kostela: ‚Když jsem Ježíšovi připomínala naši obrovskou nouzi, řekla jsem: Dej mi, co máš v Dlani, otevři ji. A on otevřel SVOU DLAŇ a já viděla, že je probodená!‘“ Nedělnička se loučí, a pokud tu ještě za týden bude, tak se setkáme u dílu na téma Vyrovnáváme se s karanténou a pandemií antickou filozofií aneb Epiktétem proti trudnomyslnosti. Nebojte, jak praví staré přísloví: nervy napnutý, duben krutý, ale už v květnu – pudeme z domu. Buďte dobří, buďte zdrávi!