LITERÁRNÍ BAŠTA

DOBRÉ ČEŠTINY

Anna Štičková

Ročník: 1994

Asi to je tím, že doma byly všude knihy. Srovnané v knihovnách i položené na stolech. Odmala vím, že knihy léčí. Že dobré knihy mě naučí to, co potřebuji k dobrému a naplněnému životu. Inspirovala jsem se postavami Ronji, Malého prince nebo Harryho Pottera. Později pro mě bylo důležité setkávání se s autory, jako je Prévert, Hrabě, Kafka nebo Čapek.

Všechno mé čtení změnila Literární akademie a lidé, kteří na ní působili, protože jsem díky nim začala číst jinak. Pečlivěji a zodpovědněji. Dobrá čeština mě pak naučila mnohem pečlivěji a zodpovědněji psát. Uvědomuji si, že k pochopení mystéria, jakým je literatura, potřebuji ještě několik životů. Těším se na ně!


Kupujete knížky? Ale… jak?

Před 4 lety v kategorii Moje řeč

Přemýšleli jste teď někdy v karanténě o tom, jak se vám knížka, která vám ukracuje dlouhé chvíle, dostala do ruky? A kolika rukama předtím prošla? Pokud ne, máte teď jedinečnou možnost to zjistit – a zamyslet se nad tím, jak důležitou roli v osudu knih hrajete vy sami.


Redaktor je ten, kdo...

Před 7 lety v kategorii Moje řeč

V minulém fejtónku jsme si stručně prošli Českou televizi, a především zpravodajský barák. Dneska se podíváme, jaký terminologický aparát musí obsáhnout a zvládnout redaktor, aby byl vůbec schopen v televizním provozu něco vytvořit.


Stručný průvodce televizním bludištěm

Před 7 lety v kategorii Moje řeč

Televize je zvláštní místo. Ta Česká obzvlášť. Nachází se na Kavčích horách (neboli Kavkách) ve třech velkých domech. Prvnímu objektu se říká Rohlík. Ano, podle tvaru. Té druhé budově se říká Vejškovka. Ano, podle výšky. Zpravodajští mazáci toto slovo používají pouze ve větě: „Na Vejškovce to zas zmastili.“ Jinak se o Vejškovce nemluví. Třetí je budova zpravodajství, kterou její obyvatelé nazývají Barákem.


Očištění češtiny

Před 7 lety v kategorii Moje řeč

Skupina komunistických poslanců předložila návrh, aby se cizojazyčné názvy jako Batman, fast food nebo exit povinně překládaly do češtiny. Beze všeho. Jako ochránce češtiny jsem jednoznačně pro. Vadí mi, jak se čeština zapleveluje různými cizími slovy. Pojďme se tedy společně podívat, jak to bude vypadat v praxi.


Dětské argumentační dovednosti

Před 7 lety v kategorii Moje řeč

Výchova dětí není nic lehkého. Rodiče mají často pocit, že výchova je nevděčná činnost, která, pokud vůbec, přináší ovoce až po mnoha letech. Podobné pocity mají i učitelé a vychovatelé, ti ovšem ony plody většinou ani neuvidí, natož aby je sklízeli. Děti používají ve své komunikaci široké spektrum výmluv a argumentačních faulů. Pojďme si alespoň některé z nich představit – přesné pojmenování a názorný příklad z praxe snad leccos osvětlí.


Nedopečená zebra

Před 8 lety v kategorii Dobrá kniha

Literární bašta recenzuje knihu Pečená zebra od Ivy Pekárkové
 

Iva Pekárková figurovala v letošních nominacíh na Magnesii Literu hned dvakrát – v kategoriích próza i blog. Ani jednu nominaci neproměnila. V případě Pečené zebry mě to ovšem nepřekvapilo.

Podle anotace Pekárková „… už dobře patnáct let sleduje černo-bílý cvrkot v Čechách, na Moravě a ve Slezsku a teď na základě svých pozorování napsala román“. Její knihu ale nemůžeme považovat za román – skládá se ze tří samostatných textů, které se jmenují Chechtáky, Rozkoš a Zahrada. Spojuje je tematika bílých žen žijících s černošskými muži. Pekárková hned na začátku knihy zmíní, že „příběhy a situace v knize uvedené se nestaly tak, jak jsem je popsala, ale mnohé se ve skutečnosti opravdu udály, i když maličko jinak, a všechny by se stát mohly“. Slovem popsala Pekárková přesně vystihne problém své knihy – Pečená zebra popisuje, nevypráví.


René

Před 8 lety v kategorii Dobrá pasáž

Iva Pekárková: Pečená zebra, 2015.
 


Hledám poezii

Před 8 lety v kategorii Moje řeč

Předpokládám, že každý máme své rituály, kterými se pravidelně trýzníme. Já jich mám spoustu a o jeden se s vámi ráda podělím. Spočívá v sebetrýznění knihkupectvím.


Průzkum lákavých pracovních nabídek

Před 8 lety v kategorii Moje řeč

Když hledáte práci, a že jí kolem není zrovna na rozdávání, zavítáte i do světa „specializovaných pracovních webů“. A tam zůstanete nevěřícně zírat, kolik nových pracovních pozic existuje a kolik těch nesmyslných zůstává.


Vánoce jak víno

Před 8 lety v kategorii Moje řeč

Vánoční svátky stresují nás všechny. Zvlášť když se potká celá rodina pohromadě v jednom domě. Podívejme se tedy, jak úspěšně a bez větší úhony vybruslit ze všech složitých situací díky několika trefným přirovnáním.


… aneb z rodinného archivu

Před 9 lety v kategorii Moje řeč

Nevím, jaké zvyky panují ve vaší rodině, ale u nás se píše. Odevšad. Aby měli všichni přehled o tom, jak se kdo kde má. Nejvíce rodinných písemností pochází od dětí deponovaných na tábor. Všichni jsme aspoň na jednom byli. Z tábora se píše dopis, anebo když je náročná celotáborová hra, tak aspoň maminčinou rukou nadepsaný korespondenční lístek.


Jazykové trable anglické slečny

Před 9 lety v kategorii Moje řeč

Mám sestřenici stejně jako kdekdo, to není nic zajímavého. Slovník spisovné češtiny definuje sestřenici jako „dcer[u] strýce, tety“, morfologicky je sestřenice podstatné jméno rodu ženského, které se skloňuje podle vzoru růže.


Za obličejové struktury krásnější!

Před 9 lety v kategorii Nezabyjež

Implantáty od této firmy nedoporučujeme. Místo zubů pro hollywoodskou hvězdu byste mohli dostat zuby jako pro Vetřelce.


Studenti Literární akademie žijí a tvoří
Petice

Před 9 lety v kategorii Dobré zprávy

Dobrá čeština spolu se spisovateli, jako jsou Jáchym Topol, Tomáš Zmeškal, Marek Šindelka, Michal Viewegh, Jiří Dědeček, Jiří Žáček a další, podporuje studentskou petici a úsilí o to, aby vznikla nová vysoká škola, na které by se mohli studenti bývalé Literární akademie vrátit k oboru literární tvorba a již započaté studium dokončit.


Neobhájené gesto

Před 9 lety v kategorii Dobrá kniha

Literární bašta recenzuje sbírku poezie Gesto od Jana Laňky
 

Úvod ke knize Jana Laňky Gesto vzbuzuje očekávání: „Autor ve své třetí sbírce jako by říkal, že nic není důležitější než dokázat se na vše kolem sebe dívat s tolik potřebným nadhledem.“ Nakolik se autorovi podařilo tento příslib naplnit?