LITERÁRNÍ BAŠTA

DOBRÉ ČEŠTINY

Radek Hochmal

E-mail: radek.hochmal@dobracestina.cz

Funkce: hlavní fantazák, druhý správce webu, recenzent, fejtónkář

Ročník: 1984

Pocházím z podkrkonošských Semil, města spisovatelů Antala Staška a Ivana Olbrachta, na jednom místě však dlouho nevydržím. Po počátečním trápení s odbornou historií v Opavě jsem na pár let zaparkoval na Literární akademii Josefa Škvoreckého v Praze a rozhodl se už nikdy nevyjet z dráhy spisovatele, scenáristy a redaktora. Týdenní dávka dvou až tří knih společně s jejich interpretacemi způsobila, že už jsem literaturu nikdy nevnímal stejně. Přes gamebooky a foglarovky jsem se pročetl až ke Gogolovi a Thomasi Mannovi a skončil u Dana Simmonse i dalších sobě ne nepodobných fantazáků, jak mě nazývají někteří kolegové. Mé příspěvky Dobré češtině a její Literární baště tedy budou především z žánrové oblasti fantasy a sci-fi.

Miluju hrnek kafe po ránu, po obědě i navečer a jsem oddaným stoupencem kultu Johna Jamesona. Po prvním nápoji se lépe pracuje, v kombinaci s druhým se ještě lépe tvoří.

Jako autor fušuju do prózy (historická fantasy) a scenáristiky.

Jako umělec si vážím velikého Michelangela (malíře–sochaře–architekta – nindža želvy).

Jako čtenáře mě uhranul Mannův Kouzelný vrch, Rushdieho Děti půlnoci a Simmonsův Hyperion.

Mému sluchu lahodí angličtina, ale když se dívám kolem sebe, stále více si uvědomuju, jak moc zde začíná chybět čeština. Dobrá čeština…

 

Tak co, řekli byste, že už mě znáte?

Příspěvky na Literární baště


Duane a psaní zevnitř ven

Před 4 lety v kategorii Dobrá pasáž

Dan Simmons: Zimní přízrak, 2019.
 


Brána ukutá z pravdy, brána utkaná z lží

Před 4 lety v kategorii Dobrá kniha

Literární bašta recenzuje knihu Brána ze slonoviny, brána z rohu od Roberta Holdstocka
 

Dlouho předtím, než vábení čarovného lesa v srdci Anglie podlehl hrdina Lesa mytág Steven Huxley, se jeho tajemství rozhodl vypátrat jeho bratr Christian. I on vstupuje do míst legend a prapůvodních mýtů jako nevinný a dobrotivý chlapec. Jako Orfeus svou Euridiku, i on touží přivést ze světa mrtvých milovanou bytost a přijít na kloub záhadám, které se odehrávají snad jen pár stop za dřevěným plůtkem Dubového srubu na okraji Ryhopského hvozdu. Avšak pouhý záblesk toho, co jasně zahlédnete koutkem oka až na samém kraji vidění, může obsáhnout celý váš život.


O medu a zapomnění

Před 4 lety v kategorii Dobrá pasáž

Robert Holdstock: Brána ze slonoviny, brána z rohu, 2019.
 


Intermezzo sitenské, intermezzo trutnovské

Před 5 lety v kategorii Dobrá kniha

Literární bašta recenzuje knihy Vlk a dýka a Les přízraků od Juraje Červenáka
 

Speciální vyšetřovací komise Matyáše Habsburského, jejíž členové posbírali vavříny slávy za vyřešené případy v Schemnitzu, Praze, Bratislavě a Vídni, se rozdělila. Notář Matěj Barbarič se vrací do rodného Schemnitzu, cesta kapitána Steina a seržanta Jaroše vede k získaným statkům na Trutnovsko. Ani jednoho však nečeká oddych a zasloužená dovolená. Barbarič je povolán k nevysvětlitelnému zmizení kastelánovy dcery na nedalekém, pověstmi opředeném hradu Sitno. Stein zase na hrádku Stříbrná skála čelí chladným stěnám, penězokazům i krvežíznivému Rübezahlovi. A my se společně s nimi můžeme pokusit rozlousknout pátý a šestý případ historické detektivní série z přelomu 16. a 17. století.


Rübezahl

Před 5 lety v kategorii Dobrá pasáž

Juraj Červenák: Les přízraků, 2019.
 


Balada o prázdné kapse

Před 5 lety v kategorii Dobrá pasáž

Jakub Ćwiek: Grimm City 1: Vlk!, 2020.
 


Spokojený život mají jen ti, které se Vypravěč bojí vystavit zkoušce Příběhu

Před 5 lety v kategorii Dobrá kniha

Literární bašta recenzuje knihu Vlk!, první titul série Grimm City od Jakuba Ćwieka
 

Nad městem bídným a chlípným bdí Vypravěč, vševědoucí a všemocný. Hle, poslyšte jeho Příběh, legendu o černém obrovi, který kdys dávno spadl z nebes, o lidu statečném, který jej přemohl, o těle obřiska, jež z hlubin země dolováno, napájí svou mízou tepny města a uvádí tak pojízdné stroje v pohyb. Ve městě hanby a korupce, kde vše se utápí v mlžné šedi a olejové černi a nohy z plynu nedobrovolně pouštějí zavraždění taxikáři. Takové je Grimm City.


Neurohlahol v letadle

Před 5 lety v kategorii Dobrá pasáž

Dan Simmons: Pustá duše, 2019.
 


Oči. Oči, jež hledí až na dno lidské duše

Před 5 lety v kategorii Dobrá kniha

Literární bašta recenzuje knihu Pustá duše od Dana Simmonse
 

Smrt milované bytosti musí člověkem zákonitě otřást. A co když je navíc ten druhý telepat a kromě své bolesti prožívá i bolest umírajícího? Když Jeremymu Bremenovi zemře na následky zhoubné rakoviny manželka Gail, jediná další telepatka, kterou v životě poznal, jeho život pro něj ztratí smysl. Podpálí dům, vybere všechny peníze z účtu a bez vidiny dalšího směřování odletí prvním letadlem do neznáma. Pryč. Pryč od lidí, od odpovědnosti, od minulosti. Od přemýšlení nad tím, o co přišel. Naprosto zdecimovaný nastupuje klikatou a strastiplnou cestu z pustiny své duše.


Do lesa mytág potřetí – s revolverem, buzolou a brandy

Před 5 lety v kategorii Dobrá kniha

Literární bašta recenzuje knihu Hloubení od Roberta Holdstocka
 

Do lesa z kostí, Ryhopského lesa, lesa mytág či Hoodova hvozdu v srdci Anglie (z mnoha jmen, jež mu přiřkla lidská představivost, bázeň a folklór) se vydávají noví odvážlivci, noví hrdinové a snílci, kteří tak či onak svému iracionálnímu puzení nedokážou odolat. Stevea Huxleyho hnala do útrob pralesa touha po mytické Guinevře stejně jako pátrání po ztraceném bratrovi a odkazu šíleného otce. Dívenku Tallis zase zvábilo ševelení promlouvajících dřevěných masek, nešťastný osud artušovského prince Scatacha a jejího bratra, letce z druhé světové války, který se z lesa nikdy nevrátil. Tentokrát se Ryhopu a jeho moci poprvé rozhodne někdo čelit se zbraní v ruce. Dokáže se všem pastem, lstím a kouzlům vyhnout Tallisin kamarád Alex, jeho zoufalý otec Richard a skupina odvážných výzkumníků?


Zahlédnout světlo, které se line zevnitř

Před 5 lety v kategorii Dobrá pasáž

Robert Holdstock: Hloubení, 2017.
 


Protože mohu

Před 5 lety v kategorii Dobrá pasáž

Dan Simmons: Páté srdce, 2016.
 


Tajemství uvnitř tajemství uvnitř tajemství

Před 5 lety v kategorii Dobrá kniha

Literární bašta recenzuje knihu Páté srdce od Dana Simmonse
 

Na břehu Seiny se setkávají dva nejméně očekávaní kolemjdoucí – norský badatel Jan Sigerson a americký spisovatel Henry James. Vyhořelý autor chce spáchat sebevraždu, je však zaskočen a doslova navrácen do života nečekanou proměnou. Z cestovatele se totiž nevyklube nikdo menší než slavný detektiv Sherlock Holmes, který zoufale potřebuje pomoci s pátráním po vrahovi první ze „srdcové pětky“. Už to, že jedna z postav je skutečná (Henry James žil v letech 1843–1916) a druhá fiktivní, o lecčems vypovídá. Holmes nadto o své skutečnosti docela vážně pochybuje a tvrdí, že všechny jeho dosavadní případy jsou smyšlené! A jak to tedy s tou fikčností a fiktivností vlastně je?
 


Když musí čaroděj cestovat metrem

Před 7 lety v kategorii Dobrá kniha

Literární bašta recenzuje knihu Šepot podzemí od Bena Aaronovitche
 

O moc nad povrchem Londýna mezi sebou vedou vleklé boje jeho personifikované řeky, mezi nimiž panuje od událostí první knihy série křehké příměří. Co se však odnepaměti skrývá v jeho podzemí? Vraždy a duchové mrtvých tentokrát přivedou policejního konstábla Petera Granta na stopu tajného společenství, které se snad ukrývá kdesi ve zchátralých tunelech londýnského metra, spletité síti kanalizace a mnohem hloub. Ústředním corpusem delicti je navíc podivný střep z kameninové nádoby, který nese stopy po horku, uhlu, výkalech a… magii.


Čaroděj, co nepije, je suchar

Před 7 lety v kategorii Dobrá pasáž

Ben Aaronovitch: Šepot podzemí, 2016.