LITERÁRNÍ BAŠTA

DOBRÉ ČEŠTINY

Lukáš Prchal

Ročník: 1989

Narodil jsem se 20. 7. 1989 na Vysočině. Jako malý jsem hodně blbnul a štval dost lidí, v čemž zdárně pokračuju i po studiích na vysoké škole. Mluvím jako vořežprut, tedy tak, jak mi na vesnici zobák narost, a nehodlám s tím přestat, ale dokážu se též vnořit do jazyka spisovného, když si to text a situace žádá. Věřím jen ve velmi málo… třeba ve srandu v každé situaci a v to, že tří teček je kolem mě někdy až moc. Nejvíc se děsím nudy, která na mě často sedá, a slov jakoby, možná a asi. Vydal jsem knihy Den v nedohlednu a S pavoukem na skle. Publikoval jsem v časopisech A2, H-aluze, VICE a dalších. U literatury a jazyka mě drží hlavně tvorba Alberta Camuse a Bohumila Hrabala a Karla Pecky a Cormaca McCarthyho.

Jestli po mně někdy někdo bude chtít můj životopis, nebude delší než těchhle pár řádků…

Příspěvky na Literární baště


Hrabal? Jo to byl ten, co řekl:

Před 10 lety v kategorii Moje řeč

Žasnu nad tím, jak se na internetu rozmohlo citování výroků různých vzdělanců a spisovatelů, abychom u toho dobře vypadali a mohli se cítit chytře. Jestli něco zbožňuji, pak to jsou obzvlášť facebookové stránky jako Každý den s citátem. Občas se některé známé věty objeví i u mě, hlavně, když některý z mých přátel podobnou větu okomentuje nebo (a to je ještě horší) sdílí.


Zlý Ludvík III

Před 10 lety v kategorii Zlý Ludvík


Pevnýma nohama v zemi

Před 10 lety v kategorii Dobrá kniha

Literární bašta recenzuje Camusovy Eseje

Je s podivem, že nejstarší část díla jednoho z nejvlivnějších autorů 20. století a hlavního představitele existencialismu vychází v českém překladu až osmdesát let po svém vzniku. Kniha, která je nazvána jednoduše Eseje (k esejům však mají útvary obsažené v knize daleko, podobají se spíše povídkám, črtám, někdy lyrické poezii), zahrnuje texty Camusových sbírek Rub a líc, Svatba a Léto (poslední zmíněný cyklus u nás vyšel již v devadesátých letech). Formovaly se v nich myšlenky, od nichž autor nikdy neustoupil a později je zasadil do svých novel a dramat.


Dnes má stařec úplněk

Před 10 lety v kategorii Dobrá pasáž

Albert Camus: Eseje, 2014.


Zlý Ludvík II

Před 10 lety v kategorii Zlý Ludvík


Wtf?

Před 10 lety v kategorii Moje řeč

Moje generace má více problémů s vyjadřováním, než je nadměrné používání slova jakoby. Nejenom že už nedokážeme pořádně formulovat myšlenku a stát si za ní (jak jsem se pokusil vyjádřit v předchozím fejtónku), ale abychom si všechno ještě zjednodušili, nechali jsme do mluveného projevu proniknout zkratky.


Zlý Ludvík I

Před 10 lety v kategorii Zlý Ludvík


Jenom jakoby

Před 10 lety v kategorii Moje řeč

Poslední dobou jsem si začal všímat slovní zásoby a vůbec vyjadřování svých přátel. Nejprve jsem si říkal, že je nechutné deklasovat českou řeč na vyjadřování bez jasných významů.


K čemu jsou analfabetce knihy?

Před 10 lety v kategorii Dobrá pasáž

Jonas Jonasson: Analfabetka, která uměla počítat, 2014.


Znovu totéž není totéž

Před 10 lety v kategorii Dobrá kniha

Literární bašta recenzuje Jonassonovu Analfabetku

Druhý román švédského autora Jonase Jonassona, Analfabetka, která uměla počítat, je podobně úspěšný jako Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel (2009, česky 2012). Stojí na téže poetice, na podobných postavách a vlastně i příběhu. Ale nedokáže pobavit tak, jako to dokázal ten první.


Guláš z libového masa

Před 10 lety v kategorii Dobrá kniha

Literární bašta recenzuje Haklovy Hovězí kostky

Inteligentní autoři jsou k ničemu – pisatel má bejt idiot s nulovým sebevědomím, jinak se to po něm nedá číst… Emil Hakl ve své poslední, povídkové knize Hovězí kostky pokračuje po stejných kolejích, po nichž jede i ve svých starších knihách.


Když se to děje často, člověk zmagoří

Před 10 lety v kategorii Dobrá pasáž

Emil Hakl: Hovězí kostky, 2014.