LITERÁRNÍ BAŠTA

DOBRÉ ČEŠTINY

Lukáš Prchal

Ročník: 1989

Narodil jsem se 20. 7. 1989 na Vysočině. Jako malý jsem hodně blbnul a štval dost lidí, v čemž zdárně pokračuju i po studiích na vysoké škole. Mluvím jako vořežprut, tedy tak, jak mi na vesnici zobák narost, a nehodlám s tím přestat, ale dokážu se též vnořit do jazyka spisovného, když si to text a situace žádá. Věřím jen ve velmi málo… třeba ve srandu v každé situaci a v to, že tří teček je kolem mě někdy až moc. Nejvíc se děsím nudy, která na mě často sedá, a slov jakoby, možná a asi. Vydal jsem knihy Den v nedohlednu a S pavoukem na skle. Publikoval jsem v časopisech A2, H-aluze, VICE a dalších. U literatury a jazyka mě drží hlavně tvorba Alberta Camuse a Bohumila Hrabala a Karla Pecky a Cormaca McCarthyho.

Jestli po mně někdy někdo bude chtít můj životopis, nebude delší než těchhle pár řádků…

Příspěvky na Literární baště


Zlý Ludvík XI

Před 9 lety v kategorii Zlý Ludvík


Zlý Ludvík X

Před 9 lety v kategorii Zlý Ludvík


Zlý Ludvík IX

Před 9 lety v kategorii Zlý Ludvík


Zlý Ludvík VIII

Před 9 lety v kategorii Zlý Ludvík


Zavádějící názvy

Před 10 lety v kategorii Moje řeč

Ještě před chvílí jsem neměl o čem psát. Pak mi ale přišel odkaz na článek se zábavným názvem Vozítka Segway smějí na chodník, chodci musí nosit reflexní prvky, rozhodla vláda, který vyšel na serveru, nad jehož diskusemi se s přáteli vydržíme smát, dokud nám stačí slzy.


Rychlopalba: Kopřivova přesná střelba

Před 10 lety v kategorii Dobrá kniha

Literární bašta recenzuje Rychlopalbu od Štěpána Kopřivy

Štěpán Kopřiva patří na českém literárním poli mezi již etablované autory. A patří také mezi autory, kteří začali na začátku devadesátých let minulého století psát zábavnou literaturu žánru fantasy a sci-fi. Někteří z těchto autorů však v poslední době od fantastiky (fantasy i sci-fi) nenápadně přecházejí k žánru detektivky, nebo s ním alespoň koketují. Patří mezi ně třeba Juraj Červenák (rozhovor s autorem), Klára Smolíková a Jiří W. Procházka, kteří svou detektivku již brzy vydají, a právě Štěpán Kopřiva, dosud známý svými knihami Asfalt, Holomráz nebo Aktivní kovy (recenze DČ). Právě Kopřivovi se podle mého názoru přechod k jinému žánru velice vydařil.


Šli jsme taky

Před 10 lety v kategorii Dobrá pasáž

Štěpán Kopřiva: Rychlopalba, 2015.


Zlý Ludvík VII

Před 10 lety v kategorii Zlý Ludvík


Zlý Ludvík VI

Před 10 lety v kategorii Zlý Ludvík


Zlý Ludvík V

Před 10 lety v kategorii Zlý Ludvík


Nástup

Před 10 lety v kategorii Dobrá pasáž

Reinhard Kleist v překladu Aleny Pokorné: Boxer, 2015.

 

Boxer kontra Maus

Před 10 lety v kategorii Dobrá kniha

Literární bašta recenzuje komiks Boxer od Reinharda Kleista

Reinhard Kleist, průkopník německého komiksu, se pustil do zpracování frekventovaného tématu – holokaustu. Jako předlohu si vzal knihu Jednou budu o všem vyprávět, kterou napsal syn židovského boxera Hercka Hafta. Ten se stal předobrazem hlavní postavy komiksu. Recenzenti s oblibou přirovnávají Boxera k legendárnímu Mausovi Arta Spiegelmana. Kromě tématu, rámcového příběhu, který letmo přibližuje život a proměněný charakter protagonisty po válce, a černobílé kresby však mají obě knihy málo společného už jen v rovině postav – Spiegelmanova postava je víceméně pasivní, kdežto boxer Haft je protagonistou aktivním. Kleist navíc oproti Spielgemanovi uchopil téma věcněji.


Zlý Ludvík IV

Před 10 lety v kategorii Zlý Ludvík


O Bohumilu Hrabalovi

Před 10 lety v kategorii Dobrá pasáž

Milan Kundera: Zahradou těch, které mám rád, 2014.


Projít si zahradou těch, které má Kundera rád, není složité

Před 10 lety v kategorii Dobrá kniha

Literární bašta recenzuje šestý svazek esejů Milana Kundery

Nakladatelství Atlantis už deset let vydává svazky starších esejů Milana Kundery v českém překladu. Šestý svazek této zatím sedmidílné řady se zaměřuje na umění románu, kterému se autor sám snaží celý život věnovat. Tento cyklus je rozdělen do tří částí (záměrně nepíšu esejů, protože druhá část není jednolitým esejem – je složena z více kratších příspěvků o různých oblastech umění).