LITERÁRNÍ BAŠTA

DOBRÉ ČEŠTINY

Nedělnička CXI

Před 2 lety ·· Barbora Čiháková

Duben je za půlkou, Velikonoce za námi. Celý kraj na chviličku postihla naděje, dokud se vzápětí neobjevil na scéně nový kandidát na prezidenta Míra Frajbiš. Po důsledném studiu jeho osoby i kampaně Nedělnička shledává, že je to buď debil, nebo recesista hodný Andyho Kaufmana. Pohodlně se usaďte a sledujte Návrat Nedělničky.


Nedělnička CX

Před 2 lety ·· Barbora Čiháková

O všechna svá práva se přihlásilo jaro, a tak přišel čas vzhlédnout k nebi, vždyť se vracejí ptáci. Mnozí z nich už do kraje nepřiletí, bez povšimnutí zmizí, až je zařadíme mezi vyhynulé a vícehlas se promění v jednolité švitoření, které nakonec utichne. I z literární obce je zase sirotčina, když po pěti týdnech svoji funkci opustil šéf Literárního domu, což básníky trápí víc než samotné psaní.


Nedělnička CVIX

Před 2 lety ·· Barbora Čiháková

Dokud se umíme podívat k nebi, snad ještě věříme na vyprávění. Však někdy se nahrne tolik událostí najednou, že slova zmalátní, a to pak i Nedělnička radši mlčí a poslouchá švitoření, co se pomalu s jarem vrací a nese nové melodie. Vždyť i „naděje je to s křídly, co sídlí hluboko v nás“, i tu básnici svěřili ptačí říši. Vyhlížejte, rorýsi, vlaštovky i slavíci brzy zazpívají znovu i v našem kraji.


Nedělnička CVIII

Před 2 lety ·· Barbora Čiháková

Nic dobrého do konce měsíce nečekejte. Jednak, jak všichni víme, se už všechno odehrálo minulý pátek ve Švédsku, jednak se počet zázraků vyčerpal, když Nedělnička vytáhla zapalovač z pračky, a on stále fungoval. Což ostatně vysvětluje, proč se ještě neinstituuje České literární centrum. Jeho činnost navíc vyčerpalo spuštění graficky minimalistických, ale provozně zřejmě velmi náročných webových stránek. Zde je třeba hledat příčinu, proč se v Praze dosud neukázal jediný bohemista z Ohňové země. Než se tak stane, zopakujme si synchronizované zprávy minulého týdne.


Nedělnička CVII

Před 2 lety ·· Barbora Čiháková

Máme za sebou třicet dní Trumpovy vlády. Plány na zeď se začaly kreslit. Do země se nesmělo vrátit několik držitelů zelené karty. Jeho administrativa věří v alternativní fakta. Angela Merkelová mu vysvětlovala obsah Ženevských úmluv, britská premiérka ho učila protokol spojený s návštěvou Buckinghamského paláce. Zároveň stihl urazit všechny Mexičany i australského premiéra a novináře. Prostě se zdá, že čtyři týdny jsou čtyři roky. Myslí si to i Trump, neboť tuto sobotu vystoupil na floridském letišti na shromáždění věnovaném prezidentské kampani pro rok 2020. Než se tohohle roku, kdy to snad všechno skončí, dočkáme, podíváme se, co se stalo v uplynulém týdnu.


Nedělnička CVI

Před 2 lety ·· Barbora Čiháková

Jak odhalil Andrew Curry ve své studii v National Geographic, naši prapředci slezli ze stromů, aby si mohli pochutnat na nakvašeném ovoci. Jestliže jsme se vyvinuli z opilých a chlastu chtivých opic, ledasco se vysvětluje. Ostatně i rekapitulace tohoto týdne tuto hypotézu potvrzuje.


Nedělnička CV

Před 2 lety ·· Barbora Čiháková

Nastal únor a s ním i obleva. Blíží se jaro, nesmutněte. Vždyť žijeme v zemi, která se umístila v mezinárodním žebříčku jako sedmá nejlepší. Kdo o tom rozhodl, nevíme, důležitější je, že jsme porazili Japonsko i Rakousko. Takže nohy nahoru a uvelebte se v lenošce, vede se nám dobře.


Nedělnička CIV

Před 2 lety ·· Barbora Čiháková

Tak si to shrneme. V Čechách se stále drží kauza Žáčkovy básničky. Hodiny zkázy se posunuly, od apokalypsy nás dělí třicet vteřin. Americký prezident potvrdil, že nevěří v globální oteplování a že tu zeď postaví. Mexičané navýšili financování leteckého průmyslu. V Texasu zapálili mešitu. Než zakročí Chuck Norris, připomene si i další události tohoto týdne.


Nedělnička CIII

Před 2 lety ·· Barbora Čiháková

Všichni jsou překvapení, že máme v lednu led a mráz. Počasí pouze reaguje na celosvětovou blbou náladu, vždyť v pátek se stal americkým prezidentem Donald Trump. Nu což, přežili jsme kobylky, mouchy, žáby i štěnice, než ho mlýny namelou, nakupte pro jistotu pár plechovek fazolí do zásoby a čekání na zázrak si zpříjemněte pravidelným zpravodajstvím.


Nedělnička CII

Před 2 lety ·· Barbora Čiháková

Mrzne a všechny to překvapuje. Jen v Jilemnici na náměstí postavili šestimetrovou sněhovou sochu Krakonoše. Pražská městská rada rozhodla, že od nich Jiří Grygar nedostane žádné ocenění, protože ho dopředu odmítl, avšak Jiřina Bohdalová si ke své Medaili Za zásluhy připne i čestné občanství Prahy. Než se pod cenami prohne, řekneme si, kdo to vyhrál v Nedělniččině výběru týdne.


Nedělnička CI

Před 2 lety ·· Barbora Čiháková

Po týdnu máme zase neděli. Netřeba se divit, ani radovat, vždyť Evropu ovládly tuhé mrazy. Němečtí doktoři doporučují, abyste na námraze chodili jako tučňáci a snížili tak riziko pádu. Spíš než aby Nedělnička chodila jako idiot, nevychází z bytu vůbec. Následujte ji, jen tak vám zůstane dostatek času na četbu. Neváhejte a začněte s tím teď hned!


Nedělnička C

Před 2 lety ·· Barbora Čiháková

Vítám vás všechny v novém roce. Jistě se shodneme na tom, že toho šestnáctého už máme všichni plné zuby. Prostě čeho je moc, toho je příliš.


Nedělnička XCIX

Před 2 lety ·· Barbora Čiháková

Tak vás všechny zdravím na Boží hod vánoční. Tuším, že po tom všem rozbalování jenom odpočíváte. Všechny kulturní servery a přílohy vydaly v uplynulém týdnu žebříčky nejlepších knih roku 2016, na mnoha publikacích se však neshodly. Mezi nejpoužívanější slova roku se zařadilo „surreální“ i „xenofobie“, což asi nikoho nepřekvapuje. Rekapitulujeme letos naposledy.


Nedělnička XCVIII

Před 2 lety ·· Barbora Čiháková

Jistě již plánujete zdobení vánočního stromku, tedy vězte, že podle Evropské asociace floristů by měl být váš vánoční stromeček něžně a poeticky přírodní, nebo mysteriózně barokní. Doporučují se ozdoby v červených a bronzových barvách. Než se rozhodnete, jestli nakoupíte nové trendy kuličky, nebo si vystačíte s výzdobou z loňského roku, připomeneme si, co se událo v minulém týdnu.


Nedělnička XCVII

Před 2 lety ·· Barbora Čiháková

Vítám vás u třetí adventní Nedělničky. Vojenský historický ústav převzal od Vojenského technického muzea zrekonstruovaný stíhací bombardér MIG-15, a tak se definitivně potvrdilo, že je bojeschopnější než celá naše armáda s Hamletem v čele. Byli tu tento týden čerti, andělé i Mikuláš. Tímto se loučím se všemi, které odnesli, a u pravidelného zpravodajství vítám zbývající nadšence.