LITERÁRNÍ BAŠTA

DOBRÉ ČEŠTINY

Nedělnička CXXX

Před 5 lety ·· Barbora Čiháková

Milá Barunko,

jak Nedělnička přislíbila, vrací se, aby Ti zrekapitulovala všechno, o co jsi přišla, když jsi to zaspávala v nemocnici. Možná by bylo lepší některé věci zatajit, ale když už ses tedy probudila, tak přišel čas, aby ses chybějící informace dozvěděla. A lepší všechno teď a naráz než pak plíživě a postupně.

Rozmnožily se nám literární i jiné ceny, tak se Nedělnička rozhodla, že jich také pár vyhlásí, protože čeho už je dost, toho může být ještě o trochu víc. Vítejte u speciální edice vítězů a ještě větších vítězů. Vavříny na vás!

Vítězství pro největšího obránce vzdělanosti a gramotnosti si zaslouží Mgr. Jiří Kobza z SPD, který se dal slyšet, že „vysoké školy chtějí stále více peněz“. A tak přišel s geniální radou: „Zrušte fakulty a katedry pavěd, věnujte se praktickým věcem a vystačíte hravě s tím co máte a ještě zbude.“ Jak si můžeš povšimnout, pan Kobza vyhlásil válku nejen vysokému školství, ale také čárkám před a za vedlejšími větami. Vzhledem k tomu, jak se poslední dobou zachází s češtinou, mu Nedělnička dává za pravdu a dodává, že by zrušila nejen jazyková pravidla, ale vůbec by češtinu smázla z povrchu zemského. Jistě by se nám všem spalo klidněji, protože bychom se nemuseli trápit tím, že náš stát reprezentují lidé, kteří svůj rodný jazyk neovládají. Nedělnička gratuluje a posílá panu Kobzovi Pravidla českého pravopisu, protože už je sama nadále nebude potřebovat.

Vítězkou kategorie „nejlepší obnovení již zapomenuté tradice“ se stává Karla Šlechtová, která chce vrátit do škol brannou výchovu. Gratulujeme a posíláme jí dva igelitové pytlíky na ruce, nechť jde paní ministryně příkladem a začne s obnovením na samotném ministerstvu obrany, děti budou jistojistě následovat její příklad.

Nakonec se však celkovým vítězem v oblasti politiky stává Tomio Okamura za své xenofobní výroky.

Na základě výše zmíněných skutečností Nedělnička vyhlašuje první otevřenou pasivněagresivní výzvu a prosí dobrovolníky, aby se přihlásili do akce. Vzhledem k výrokům, jejichž stupiditě a lavinovitému šíření internetem musíme denně čelit, nabízí Nedělnička pracovní pozici alternativních tiskových mluvčích. Vaším úkolem bude pohybovat se ve stínu vybraných osob (Miloš Zeman, Andrej Babiš, Tomio Okamura, Karla Šlechtová, Jiří Kobza) a v přímém přenosu dementovat jejich prohlášení jako nepravdivá bezprostředně poté, co zaznějí. Pro tuto funkci požaduje Nedělnička znalost nedávné historie 20. století (se specializací na druhou světovou válku), základní orientaci v právu, ekonomice a Ústavě České republiky. Kultivované vyjadřování výhodou.

Cenu za literárně nejekologičtější periodikum vyhrává Tvar za recyklaci již jinde časopisecky publikované poezie. Ostatně Tvar vítězí i na poli literárních soutěží. Jejich cenu za kritiku vyhrála Olga Stehlíková, která v daném časopise působí. Nedělničku to natolik inspirovalo, že se rozhodla, že kromě dnešní výzvy vyhlásí i novou literární soutěž Písmenková polévka, kterou obdrží autor za nejkurióznější text. Mezi nominovanými v tuto chvíli jsou Petr Borkovec za prsty pravé nohy, Olga Stehlíková za něco, co měla být asi recenze, a Zdeněk Staszek za majonézu v editorialu. Ale jistě se jejich řady ještě rozšíří, navíc nám vždy zbývají ještě texty o divadle, a proto Tě, Barunko, Nedělnička prosí, aby ses přidala a stala se členkou poroty. Vítěz obdrží zásobu písmenkové polévky na celý rok a bude z ní muset nakonec sestavit text, kterým zavrhne nejhorší psaný výkon uplynulého roku.

Aby Ti to nepřišlo všechno tak negativní, tak dodávám, že se udála věc v českém literárním prostředí nevídaná, neboť se objevil i nový Sjednotitel. Stal se jím David Zábranský díky svému poslednímu románu Za Alpami, který je tak špatný, že se na tom shodli recenzenti ze všech periodik. Jejich úsudek odmítá pouze Petra Hůlová.

Ostatně se toho mnoho děje i v divadelním prostředí, ale to nejdůležitější je, že Radek Malý nově překládá pro Národní divadlo Goethova Fausta, což může dopadnout jedině dobře. Fausta bude hrát Martin Pechlát, což může dopadnout ještě lépe. Tragickému zpracování se dá nakonec vyhnout jedině tak, že na tu inscenaci nepůjdeme, neboť zkušenost praví, že pokud na nějakou jdeme, dopadne strašlivě (k tomu jen dvě slova – Manon Lescaut).

Ve výtvarném umění mezitím zvítězil gender. Galerie v Manchestru přestala na nějakou dobu vystavovat prerafaelitu Johna W. Waterhouse. Jeho obraz Hylás a nymfy totiž znázorňuje nahé dívky, které lákají mladíka do močálu. Místo toho přišla Sonia Boyce, která zde představuje svůj koncept: místo obrazu nalep na zeď papírek s názorem, proč by měl být obraz odstraněn. Prý už není udržitelné, abychom vystavovali staré obrazy, na nichž je znázorňována ženská nahota, jenom proto, že jde o kanonické malíře. Ovšem na krásu obrazu už se nehledí. Nedělnička samozřejmě souhlasí a posílá do Itálie kalhoty se slovy: „Oblečte Davida!“ Protože když ne ženská nahota, tak ani mužská.

Že nejspíš přišel čas stáhnout se z každodenního dění, zpozorovala i Česká ornitologická společnost, neboť vyhlásila ptákem roku sýčka obecného. To znamená, že všichni rozumní lidé (tedy ti, kterým leží ptactvo na srdci) začnou žít v noci. Tak se hezky zvedej, Barunko, ať můžeme jít počítat sovy.

Málem by to bylo všechno, tedy nejhorší na závěr. Už Ti to nemůžu déle zatajovat: Miloš Zeman byl znovu zvolen prezidentem, ale snad to nakonec všechno dobře dopadne, vždyť i Ty ses probudila, což potvrzuje opodstatněnost naděje. Tak i do toho dalšího týdne jen to dobré, Nedělička se totiž opět ukáže.