LITERÁRNÍ BAŠTA

DOBRÉ ČEŠTINY

Barbora Čiháková

E-mail: barbora.cihakova@dobracestina.cz

Funkce: tisková mluvčí a Nedělnička Dobré češtiny, post-mistrová facebookových stránek, režisérka pořadu Literární akty (již brzo!), recenzentka, rekreantka

Ročník: 1988

Narodila jsem se ve Dvoře Králové nad Labem. V srdci zůstanu stále blízko právě tomuto kraji, kde psal Jakub Deml i Karel Čapek, kde tvořil Otto Gutfreund.

Osudového přešlapu jsem se dopustila na sklonku léta, když mi bylo necelých dvanáct let. Tehdy jsem přesvědčila sama sebe – a navíc oznámila rodičům –, že se budu zabývat už jenom literaturou. I moje studia na gymnáziu podle toho vypadala. Ročník od ročníku jsem si na konci školního roku vyzvedávala vyšší a vyšší komínky zabavených knih. Druhým přešlapem bylo mé první odpoledne za školou, když jsem z otcovy knihovny tajně vzala Kafkovu Proměnu a nějak si uvědomila, že jejím celodenním čtením pořád dokola se naučím víc než ve škole. Právě Kafka je jedním z autorů, které budu číst zas a znova až do konce života.

Nicméně postupem času jsem začala číst i poezii a pochopila, jak hluboko a přímo může člověka zasáhnout slovo. Kolik v sobě může nést krásy a děsu. Pomalu jsem objevovala autory, jako je Vladimír Holan, Jan Zahradníček, Jakub Deml, Anna Achmatovová, Robert Frost. Díky nim vím, že uvědomit si jediný verš do krajnosti může trvat i několik životů. Snad i proto se pro mě poezie stala prostorem, který jsem vždycky ochotná bránit. Sama ji píšu, aspoň se o to snažím. Tuším, že za jeden dobrý verš bych odprodala kus duše. Píšu hlavně na cestách. Proto občas nečekaně mizím a probouzím se na různých místech, kdekoli, kde můžu najít jiný pohled. Stejně tak se ráda vracím do svého rodného kraje – ani do konce života ten prostor nepoznám, a navíc myslím, že bylo dopředu dáno, kde se má člověk narodit.

Příspěvky na Literární baště


Nedělnička L

Před 9 lety v kategorii Dobré zprávy

Zdárně jste se pročetli až k padesátému pokračování Nedělničky. Původně jsem zamýšlela rekapitulovat nejbizarnější zprávy, ale to si nechám až na Silvestra, protože mi třeba dojde inspirace. Dnešní díl je sám o sobě přelomový, neboť se díky zprávě Oxford Dictionaries potvrdilo, že se vracíme do prenatálního stadia lidstva, kdy si člověk povídal jen pomocí obrázků. Místo pakoňů na zeď v jeskyni teď matláme emotikony na displeje telefonů. Jako nejfrekventovanější slovo roku 2015 byl vybrán pitvořící se obličej, který se směje až k slzám. Výzkum proběhl celosvětově, což potvrzuje, že lidstvo na této planetě neumí správně používat jazyk a rozhodně ho to neznepokojuje.


Ryba z Měsíce

Před 9 lety v kategorii Nezabyjež


Nedělnička XLIX

Před 9 lety v kategorii Dobré zprávy

Zima už je skoro za rohem. V Krkonoších prý napadlo pět centimetrů sněhu. Už se nemůžu dočkat, až to přijde i do Prahy, kde zkolabuje doprava a silničáři budou překvapeně rozhazovat rukama. Santa Claus je prý v Německu na poště a čeká na dopisy od všech dětí. A vědci potvrdili, že pokud sledujete televizi víc než sedm hodin denně, zvyšujete si pravděpodobnost mrtvice, infarktu a cukrovky o čtyřicet sedm procent. Nikdo nezkoumal vliv České televize, je ale možné, že budou v tomto případě čísla stoupat. Proto vypněte obrazovky, Nedělnička vám naservíruje zprávy bez rizika.


Nedělnička XLVIII

Před 9 lety v kategorii Dobré zprávy

Tak a je tu listopad. Instituce začaly vydávat souhrnné statistiky. Češi zatím letos utratili okolo sedmi miliard korun za knihy, což by znělo docela dobře – ve prospěch čtivého a zvídavého národa. Mezi prodanými knihami však vedou kuchařky. Co budeme dělat, až si uvědomíme, že sice máme doma stohy receptů, ale ta písmenka, co je skládají dohromady, přečíst neumíme, je hádanka, kterou dnes společně nevyřešíme. Proto bude lepší věnovat se hlavním zprávám uplynulého týdne.


Almužna vzpomínek

Před 9 lety v kategorii Dobrá kniha

Literární bašta recenzuje knihu Doba z druhé ruky od Světlany Alexijevičové
 

Doba z druhé ruky od Světlany Alexijevičové vyšla česky v první polovině tohoto roku. Touto recenzí se k ní vracíme, neboť se autorka stala čerstvou laureátkou Nobelovy ceny za literaturu. Doba z druhé ruky je závěrečnou částí volně navazující tetralogie, kterou sama autorka označila jako Autobiografii jedné Utopie neboli Historii rudého člověka. Na jednotlivých dílech pracuje už víc než třicet pět let a získala za ně řadu ocenění.
 


Konec rudého člověka

Před 9 lety v kategorii Dobrá pasáž

Světlana Alexijevičová: Doba z druhé ruky, 2015.
 


Nedělnička XLVII

Před 9 lety v kategorii Dobré zprávy

Nedělnička vás všechny srdečně zdraví z Belgie, kde je jasno a přívětivých dvanáct stupňů. Jak jistě všichni víte, musí „Česká republika“ zaplatit šedesát tisíc korun za pana prezidenta, který to nevydržel a zapálil si cigárko v nekuřáckém hotelu. Nemusíte se bát, protože rozpočet prezidentské kanceláře disponuje částkou okolo tří set padesáti milionů, takže nějakých pár desítek tisíc se v tom lehce ztratí. Jen o týden později minul Zemi několikasetmetrový meteorit. Někteří tvrdí, že je to znamení, a tyto dvě události spojují. Nedělnička ponechá hlubší analýzu moudřejším hlavám – všichni přece víme, že dvě věci spolu mohou souviset, i když to tak na první pohled nevypadá – a raději přejde k nejdůležitějším zprávám z tohoto týdne.


Nedělnička XLVI

Před 9 lety v kategorii Dobré zprávy

Uběhl nám úspěšně další týden. Venku jsou k vidění lidé oblečení do zimních bund a rukavic, což naznačuje, že zima už je blízko. Celý svět se připravuje na Halloween, na Floridě dokonce proběhl i Zombicon. Novinkou jsou dýně, na nichž je vyobrazen obličej Donalda Trumpa, tzv. Trumpkin. Halloween nikdy nebyl děsivější. Přitom nás dělí pouze třicet pět milionů let od doby, kdy po Antarktidě pobíhali dvoumetroví tučňáci. Všechno tedy běží, jak má, a my se proto můžeme podívat na nejdůležitější zprávy tohoto týdne.


Pohádková Plathová

Před 9 lety v kategorii Dobrá kniha

Literární bašta recenzuje Knížku o postelích a dvě pohádky navrch od Sylvie Plathové
 

Sylvia Plathová je známá americká básnířka, prozaička a esejistka. Plathová je známá nejen díky své tvorbě, ale i svým životním osudem. Pokus o sebevraždu a boj s těžkými depresemi popsala v autobiografické próze Pod skleněným zvonem (česky Argo, 1996). Ani její básnická tvorba, která využívá prostředků konfesijní lyriky, nepatří mezi díla, jež by hýřila optimismem. Na základě toho mnoho čtenářů nepředpokládá, že Knížka o postelích a dvě pohádky navrch bude tou pravou dětskou četbou. Není se čeho bát, do poetiky H. Ch. Andersena má Plathová velmi daleko, ani jedna ze tří pohádek se nemůže proměnit v noční můru. Jsou velmi vzdálené pesimismu a občasnému cynismu, které je možné vysledovat v básních Plathové.
 


Postelí rozličných

Před 9 lety v kategorii Dobrá pasáž

Sylvia Plathová: Knížka o postelích, 2015.
 


Nedělnička XLV

Před 9 lety v kategorii Dobré zprávy

Další týden je za námi. Chladněji a deštivo bude i příští týden, takže se alespoň na chvíli můžeme oddat zdání podzimu. Neotálejme, už v první polovině listopadu se prý zase oteplí. A ještě jedna povzbudivá informace na úvod: ačkoliv agentura Reuters šíří fámu, že s uprchlíky zacházíme v Česku strašně, jejich podmínky jsou ve skutečnosti dostačující, neboť to oznámil pan prezident těsně před svou návštěvou Řeznictví a uzenářství Matula v Lechoticích na Kroměřížsku. Zatímco ochutnává – protože je možné, že uždibuje až dodnes –, můžeme si projet nejdůležitější zprávy posledních dnů.


Kdo že má tu Nobelovku

Před 9 lety v kategorii Moje řeč

Světlana Alexijevičová se narodila na Ukrajině roku 1948, ale vyrůstala v Bělorusku. Stala se letošní laureátkou Nobelovy ceny za literaturu. I když v užších nominacích nebyla nováčkem, švédská komise se na ni usmála až letos.


Nedělnička XLIV

Před 9 lety v kategorii Dobré zprávy

Tak máme za sebou další týden. Nejdůležitější zpráva, která vystihuje současnou situaci, přišla z Francie. Objevili tam muže bez mozku. Výduť s tekutinou vyplňuje tři čtvrtiny jeho mozkovny. Podle projevů mnohých se dá usuzovat, že v tom není sám.


Nedělnička XLIII

Před 9 lety v kategorii Dobré zprávy

Tak tu máme první říjnový týden. Stromy se nebarví, slunce svítí, ještě nám pořádně nezapršelo. Nebýt to napsané v kalendáři, kdo by uvěřil, že je podzim.


Nedělnička XLII

Před 9 lety v kategorii Dobré zprávy

Řekněme si to upřímně, na to, že je podzim, nám zrovna moc neprší. Sucho trvá, ale dýním to nevadí, což je dobře, protože jejich popularita v konkurenci s ostatní zeleninou jenom stoupá. Dobrá je i zpráva, že Češi jsou nejčistotnější v Evropě. Zároveň se ovšem ukázalo, že jsou též nevědoucí. Alespoň rostoucí vliv iniciativy Nevím tomu nasvědčuje. Pokud ještě někdo neví, o čem že to píšu, doporučuji prolustrovat si budoucí Babišovy konkurenty googlem nebo se podívat na jeden povedený rozhovor.