LITERÁRNÍ BAŠTA

DOBRÉ ČEŠTINY

Nedělnička XLIX

Před 9 lety ·· Barbora Čiháková

Zima už je skoro za rohem. V Krkonoších prý napadlo pět centimetrů sněhu. Už se nemůžu dočkat, až to přijde i do Prahy, kde zkolabuje doprava a silničáři budou překvapeně rozhazovat rukama. Santa Claus je prý v Německu na poště a čeká na dopisy od všech dětí. A vědci potvrdili, že pokud sledujete televizi víc než sedm hodin denně, zvyšujete si pravděpodobnost mrtvice, infarktu a cukrovky o čtyřicet sedm procent. Nikdo nezkoumal vliv České televize, je ale možné, že budou v tomto případě čísla stoupat. Proto vypněte obrazovky, Nedělnička vám naservíruje zprávy bez rizika.

Pondělí začalo velmi zajímavě pro všechny osadníky jedné vesnice na Uralu. Ženský střelecký klub se konečně odhodlal a vyzval na souboj mužský střelecký klub, což je ostatně poslední zpráva, která odtamtud přišla.

V úterý se ukázalo, že globální oteplování – jeden z těch velkých mezinárodních strašáků – vlastně není tak zlé. Přinejmenším šampaňskému prý jenom prospívá. Tak aspoň něco.

Ve středu spustili v Jakartě novou aplikaci, která nabízí úžasné vylepšení místní taxislužby. Nejenže si můžete přivolat auto svým chytrým mobilem, sledovat, kudy řidič jede, ale navíc aplikace umí odhalit, který řidič zapáchá. Takového smraďocha pak může aplikace vyřadit z taxislužby. Co se stane, když zaznamená smrdutého zákazníka, se zatím neřešilo.

Ve čtvrtek začalo v Itálii dlouho očekáváné natáčení filmu Křižáček. Režisér Václav Kadrnka se inspiroval Vrchlickým, takže to prý bude taková středověká road movie z doby dětské křížové výpravy. To chceš vidět! Zároveň z Knihovny Akademie věd zmizela genderově nekorektní výstava, protože ji Kongres žen prohlásil za sexistickou. Asi nikdo nepomyslel na hněv, který může přijít s neohroženými střelkyněmi z Uralu.

K pátku a zbytku víkendu patří minuty ticha a uctění památky zesnulých.

Jean Jullien, který namaloval mírový symbol s Eiffelovou věží, se proslavil. Lidé vyjadřují účast Pařížanům tím, že si pořizují trička, placky, plakáty i transparenty s tímto vyobrazením. Zároveň si desetitisíce lidí překryly úvodní facebookové fotky francouzskými národními barvami. A vzájemně si odklikávají „like“.

Bezkonkurenčně nejabsurdněji na pařížské útoky reagovala čtveřice lidí, kteří v sobotu ráno zaznamenali na Twitteru hastag: „PrayForParis“, nepodívali se na aktuální zpravodajství, mylně usoudili, že se něco stalo Paris Hiltonové, a upřímně vyjádřili soustrast jí i její rodině.

Ať je ten další týden aspoň o něco lepší.