E-mail: barbora.cihakova@dobracestina.cz
Funkce: tisková mluvčí a Nedělnička Dobré češtiny, post-mistrová facebookových stránek, režisérka pořadu Literární akty (již brzo!), recenzentka, rekreantka
Ročník: 1988
Narodila jsem se ve Dvoře Králové nad Labem. V srdci zůstanu stále blízko právě tomuto kraji, kde psal Jakub Deml i Karel Čapek, kde tvořil Otto Gutfreund.
Osudového přešlapu jsem se dopustila na sklonku léta, když mi bylo necelých dvanáct let. Tehdy jsem přesvědčila sama sebe – a navíc oznámila rodičům –, že se budu zabývat už jenom literaturou. I moje studia na gymnáziu podle toho vypadala. Ročník od ročníku jsem si na konci školního roku vyzvedávala vyšší a vyšší komínky zabavených knih. Druhým přešlapem bylo mé první odpoledne za školou, když jsem z otcovy knihovny tajně vzala Kafkovu Proměnu a nějak si uvědomila, že jejím celodenním čtením pořád dokola se naučím víc než ve škole. Právě Kafka je jedním z autorů, které budu číst zas a znova až do konce života.
Nicméně postupem času jsem začala číst i poezii a pochopila, jak hluboko a přímo může člověka zasáhnout slovo. Kolik v sobě může nést krásy a děsu. Pomalu jsem objevovala autory, jako je Vladimír Holan, Jan Zahradníček, Jakub Deml, Anna Achmatovová, Robert Frost. Díky nim vím, že uvědomit si jediný verš do krajnosti může trvat i několik životů. Snad i proto se pro mě poezie stala prostorem, který jsem vždycky ochotná bránit. Sama ji píšu, aspoň se o to snažím. Tuším, že za jeden dobrý verš bych odprodala kus duše. Píšu hlavně na cestách. Proto občas nečekaně mizím a probouzím se na různých místech, kdekoli, kde můžu najít jiný pohled. Stejně tak se ráda vracím do svého rodného kraje – ani do konce života ten prostor nepoznám, a navíc myslím, že bylo dopředu dáno, kde se má člověk narodit.
Před 8 lety v kategorii Dobré zprávy
Tak jsme se tu po týdnu opět sešli. Vinou globálního oteplování sice zmizelo již pět Šalamounových ostrovů, ale Finsko z této situace těží, protože je třeba víc ledoborců než kdykoli předtím. Možná vás to nechává chladnými, ale věřte, apokalypsa se blíží: po tomto týdnu to vypadá, že Donald Trump se stane oficiálním kandidátem na prezidenta Spojených států. Nezbývá tedy než si zrekapitulovat několik dalších zpráv tohoto týdne a ještě naposledy se zasmát.
Před 8 lety v kategorii Dobré zprávy
Tak vás všechny vítám v květnu. Máme první májový den, což znamená, že kdyby nezemřel, oslavil by dnes Joseph Heller devadesát dva let.
Před 8 lety v kategorii Dobré zprávy
Vítám vás na konci dalšího týdne. Někteří z vás o tom možná ještě neslyšeli, ale je to tak: seriál Pobřežní hlídka se dočká filmového zpracování. Premiéra sice proběhne až v příštím roce, ale už teď si můžeme být jistí, že se v něm objeví nejoblíbenější plavčíci všech dob: Pamela Andersonová a David Hasselhoff. Prý je možné zakoupit tzv. pobřežní kalendáře, ze kterých si budou nedočkavci moct vyloupávat čokoládové záchranné vestičky. V Pekingu mezitím vyvěsili plakáty, které varují Číňany před seznamováním s cizinci – špiony, kteří by rádi získali tajné dokumenty. Komiksový příběh končí šťastně zatčením obou záporáků. Tak to jsou nejdůležitější informace tohoto týdne, ale pro jistotu si připomeňme i ty ostatní.
Před 8 lety v kategorii Dobré zprávy
Tak vás vítám u dalšího dílu Nedělničky. Do konce tohoto roku nám zbývá krásných dvě stě padesát osm dní, což může být důvod k radosti, kterou si musíme neustále pravidelně dávkovat. Obzvlášť když vědci potvrdili, že dlouhodobý stres může způsobit ztrátu paměti. Než si Nedělnička vzpomene, jak chtěla pokračovat, připomene ty události, u nichž si je jistá, že se udály.
Před 9 lety v kategorii Dobrá kniha
Literární bašta recenzuje básnickou sbírku Město jeden kámen
od Ladislava Zedníka
Město jeden kámen je již třetí básnickou sbírkou Ladislava
Zedníka. Už z předchozích sbírek Zahrada s jabloněmi a dvěma
křesly (Argo, 2006) a Neosvitly (Argo, 2012) bylo patrné, že
máme co do činění s básníkem, který usiluje o vytvoření celistvé
poetiky. Co v nich probíhalo v určitých náznacích, v Zedníkově třetí
knize našlo vyústění a Město jeden kámen se stalo syntézou obou
předchozích knih.
Před 9 lety v kategorii Dobré zprávy
Vzhledem k jubilejnímu sedmdesátému dílu se Nedělnička rozhodla, že místo obvyklého zpravodajství napíše reportáž z předávání cen Magnesia Litera. Přeje příjemnou zábavu a nezapomeňte tleskat.
Před 9 lety v kategorii Dobré zprávy
Na nebi nám krásně svítí slunce, všechno jarně kvete, budoucnost naší země však vypadá dost podmračeně. Nicméně blaničtí rytíři zatím nevyjeli, i když začaly pronikat zprávy, že už leští zbroj a ostří kopí. Tak se nebojte, než osedlají koně, stihneme zprávy z minulého týdne.
Před 9 lety v kategorii Dobré zprávy
Podle oficiálně potvrzených zpráv byly na území České republiky spatřeny první navrátivší se vlaštovky. Nedělnička je sice na vlastní oči neviděla, ale věří. Zároveň se tento týden ukázalo, že jediný skutečně spokojený s našimi politiky je karikaturista Štěpán Mareš: prý se mu dobře kreslí. Jinak Nedělnička sdílí všeobecně pokleslou náladu, která je spojená s letním časem. Než se s tímto hodinovým rozdílem všichni srovnáme, je tu pro vás připravena pravidelná nedělní zpravodajská nálož.
Před 9 lety v kategorii Dobré zprávy
Máme za sebou další týden. Někteří mezi námi již zaznamenali jaro, i když se tomu stále zdráhají uvěřit. Slunce této skepse však nedbá. Jestli přesvědčí i zbylé obyvatele planety, je zatím nejasné, musíme však doufat. Zatímco se rozpačití rozhodují, zda přijmou příchod jara, přináší Nedělnička souhrn uplynulého týdne.
Před 9 lety v kategorii Dobré zprávy
Tak jsme se úspěšně dohrabali ke konci dalšího týdne. Meteorologové nás všechny uklidnili, protože potvrdili, že nejchladnější týden už je za námi, v úterý nám to sice ještě klesne, ale v pátek už bude celých jedenáct stupňů Celsia. Srážek bude méně. Tak než naprší, podívejme se, co se nám tento týden událo.
Před 9 lety v kategorii Dobré zprávy
Tak vás vítám na konci dalšího týdne. I ten únor už je za námi, ačkoliv byl zase jednou o něco delší. Venku pořád zima a ještě chvíli bude. Prý se k nám blíží planetka s nejistou trajektorií, ale do Země snad nenarazí. Přesnost vědeckých propočtů si nakonec společně ověříme již v úterý. Do té doby si aspoň zopakujeme, co se všechno událo v minulém týdnu.
Před 9 lety v kategorii Dobré zprávy
Ve zdraví jsme přečkali další týden, i když Yoko má prý chřipku a mezi českými básníky byl zaznamenán podezřelý neklid. Přijdou srážky! Teplo se dostaví až někdy v půlce března. Tak nemrzněte, bambuly, čtěte.
Před 9 lety v kategorii Dobrá kniha
Literární bašta recenzuje antologii Nejlepší české básně
2015
Ročenka Nejlepší české básně vyšla již posedmé. Otázky, které tato kniha běžně vyvolává, ponechávám stranou. Důležité je, že si dvojice Petr Borkovec (arbitr) a Tomáš Gabriel (editor) zvolila pro rok 2015 vlastní postup, který není nijak vázán na předchozí ročníky. Poprvé se tu vedle básní objevily i autorské interpretace. U několika autorů vidíme snahu text přesáhnout a vyjádřit se obecně k vlastní poetice. Mimoděk se tak rozkrývá jejich neschopnost vyjádřit se o svých textech celistvě a srozumitelně.
Před 9 lety v kategorii Dobré zprávy
Lidstvo je o týden starší a zase o něco chytřejší. Půl světa se sice bojí, že se příštím americkým prezidentem stane Donald Trump, ale druhá říká, že prý Američani nejsou tak blbí. Nezúčastnění připomínají tajný průzkum, v němž byla rodičům položena otázka: „Co byste udělali, kdybyste zjistili, že je vaše dítě homo sapiens?“ Více než padesát procent respondentů uvedlo, že by potomka okamžitě vyhodili z domu. Takže Trumpovo vítězství není tak nepravděpodobné. Nedělnička přiznává, že je dost napjatá, protože z konstelace Zeman–Putin–Trump by mohl vzniknout trojúhelník tajemnější než bermudský. Než se tak stane, zopakujeme si nejzajímavější zprávy tohoto týdne.
Copyright © 2015, Dobrá čeština