LITERÁRNÍ BAŠTA

DOBRÉ ČEŠTINY

Nedělnička LXXII

Před 8 lety ·· Barbora Čiháková

Vítám vás na konci dalšího týdne. Někteří z vás o tom možná ještě neslyšeli, ale je to tak: seriál Pobřežní hlídka se dočká filmového zpracování. Premiéra sice proběhne až v příštím roce, ale už teď si můžeme být jistí, že se v něm objeví nejoblíbenější plavčíci všech dob: Pamela Andersonová a David Hasselhoff. Prý je možné zakoupit tzv. pobřežní kalendáře, ze kterých si budou nedočkavci moct vyloupávat čokoládové záchranné vestičky. V Pekingu mezitím vyvěsili plakáty, které varují Číňany před seznamováním s cizinci – špiony, kteří by rádi získali tajné dokumenty. Komiksový příběh končí šťastně zatčením obou záporáků. Tak to jsou nejdůležitější informace tohoto týdne, ale pro jistotu si připomeňme i ty ostatní.

V pondělí se manželka Johnnyho Deppa u soudu přiznala, že zfalšovala dokumenty svých dvou teriérů, aby si mohla mazlíky vzít s sebou do Austrálie. Sice jí hrozilo odnětí svobody, ale soud nakonec rozhodl, že dostatečným trestem bude měsíc dobrého chování. Zároveň se oba manželé Deppovi omluvili ve videu, které trefně okomentoval britský komik Ricky Gervais – jeho ponurý tón přirovnal k videím, ve kterých žádá rukojmí o výkupné. Pokud mu nevěříte, přesvědčte se sami.

V úterý byl v Kolumbii slavnostně zahájen prestižní literární festival. Českou republiku tam zastupuje hned několik nakladatelských domů – Albatros, Labyrint, Torst, Baobab, Akropolis, Karolinum a Meander. Za odměnu byly vyslány i dvě české spisovatelky Radka Denemarková a Markéta Pilátová, tak všichni doufáme, že na ně aspoň bafne duch Márquezova otce.

Ve středu náš prezident ohlásil termín krajských a senátních voleb. Bohužel se však netrefil. Pokud jste ho poslouchali, nedejte se zmýlit a svou občanskou povinnost běžte vykonat o týden dřív, tedy 7. a 8. října.

Ve čtvrtek oslavila britská královna Alžběta II. své devadesáté narozeniny. Ve stejný den potvrdil jeden švédský filmař, že skutečně točí nejdelší film na světě. Údajně bude mít sedm set dvacet hodin, což potvrzuje i zveřejněný trailer, který má sedm hodin a dvacet minut. Ve filmu hrají dva herci a švédské pobřeží moře. Premiéra proběhne v roce 2020, hned po ní bude film zničen.

V pátek uctili památku zpěváka Prince lidé po celém světě. Mnoho míst se proto zbarvilo do fialova: Eiffelova věž, zábavní kolo v Seattlu, Niagarské vodopády a další. Týž den vymysleli v jednom britském baru řešení pro všechny, kterým se zrovna nepovedlo rande naslepo. Ochotný personál vám pomůže uniknout zadním vchodem a ještě vám přivolá taxi. Zatím platí tato nabídka pouze pro ženy, ale pro velký zájem prý vznikne i varianta pro muže.

V sobotu jsme si připomněli čtyři sta let od smrti Williama Shakespeara. Před sto lety měl u příležitosti tohoto výročí F. X. Šalda před začátkem Velkého shakespearovského cyklu hodinový proslov na jevišti Národního divadla. Letos byla uvedena opera Romeo a Julie, ale žádný komentář, jak tomu bylo před sto lety, nezazněl, takže je jasně viditelný vývoj, který za sto let prodělala česká kultura. Zároveň jsme oslavili i sto osmdesáté výročí prvního vydání Máchova Máje. Trefně se k tomu vyjádřilo Ministerstvo kultury na svém twitterovém účtu: „Před sto osmdesáti lety poprvé vyšel Máj, vrcholné dílo českého romantismu. Mácha ho vydal vlastním nákladem, bez grantu.“ Podle neoficiálních zpráv se příští rok přejmenuje Ministerstvo kultury, mládeže a tělovýchovy na Ministerstvo kultury, jen ne literatury, mládeže a tělovýchovy.

Celkový dojem z týdne i neděle zachránil jeden americký saniťák. Přijel na pomoc starému muži, který zkolaboval při práci na zahradě. Stařík sice lékařskou pomoc odmítl, ale záchranář za něj ochotně posekal trávník.

Do příštího týdne jen to dobré a mnohem lepší.