LITERÁRNÍ BAŠTA

DOBRÉ ČEŠTINY

Nedělnička XXXIII

Před 9 lety ·· Barbora Čiháková

Máme za sebou další týden. Jak jistě všichni víte, zasáhlo nás extrémní sucho. Situace je tak vážná, že o ní už jednala i vláda. Není to však asi ještě tak kritické, aby došlo k nějakému rozhodnutí, ale nebojte se, už na tom pracují všichni experti z různých ministerstev.

Prý se bude voda víc zadržovat v krajině, nebudeme se moct už libovolně dlouho sprchovat (jak vyřešit tuto otázku, zatím není jasné, ale pravděpodobně začne domácnosti obcházet úředník-kontrolor, bude s vámi sedět v koupelně a odpočítávat povolené minuty), s napouštěním bazénů je utrum. Ozval se hlas, že vláda přistupuje k celé problematice trochu s křížkem po funuse, neboť už sucho je. Vláda si uvědomila, že má opět dlouhou reakční dobu, a jednání radši odročila, aby na sebe příliš neupozorňovala. Všechno je tedy v pořádku, sucho vlastně neexistuje, takže se můžeme podívat, co se tento týden událo.

Národní galerie v Praze v pondělí zjistila, že jí chybějí obrazy. Dohromady postrádá minimálně třicet jedna kreseb od Josefa Lady a Jana Zrzavého. Ředitel se brání tvrzením, že některé prý nejsou k nalezení už od sedmdesátých let. Aby z toho galerie nevyšla jako budižkničemu, podala trestní oznámení kvůli ztrátě kresby Zeyerova zahrada, bohužel až ve chvíli, kdy ji NKÚ odhalil. Národní galerie tak potvrdila prastarý český obyčej: pozdě, ale přece.

Úterý bylo výživné. Jeden bývalý knihovník v Číně půjde do vězení. Během svého několikaletého působení dokázal ukrást sto čtyřicet obrazů. Hájil se tím, že v tom celém nebyl sám, že si každý ze zaměstnanců domů něco odnesl. Zároveň prý po něm nikdy zdi nezůstaly prázdné. A vskutku, všechny malby nahradil svými vlastními výtvory – šikulka! Kariéru ukončil i primář gynekologie v trenčínské porodnici. Povolil kapele natáčet videoklip přímo na porodním sále. Zároveň si chtěl zavzpomínat na svoje mladická léta, kdy hrál v kapele Bez ladu a skladu, a v inkriminovaném videu obsadil roli.

Ve středu se vyznamenala naše tisková agentura ČTK, neboť umístila článek o výročí Breivikova atentátu v Norsku do rubriky Kultura. Zdá se, že k tomuto rozhodnutí došla proto, že součástí vzpomínkové akce bude i otevření výstavy, která připomene oběti atentátu.

A tak tu máme čtvrtek. Zatímco se v Pekingu procházeli polonazí muži oblečení jako válečníci Sparty, vzpomněli si Depardieu s Lukašenkem na obrazy z bukolické poezie, chopili se společně kos a zapojili se do senoseče se slovy: „Lidé jsou tu šťastní!“

V pátek se v Číně začal sestavovat největší radioteleskop na světě. V průměru bude mít přístroj neuvěřitelných pět set metrů. Naštěstí nejsou v okolí pěti kilometrů od stavby žádné vesnice, protože by je čínská vláda přestěhovala, jak je jejím oblíbeným zvykem. Nové zařízení by mělo přispět k pátrání po mimozemských civilizacích. Jako by nevěděli, že už dávno žijí mezi námi.

V sobotu začala v San Francisku nová kampaň proti pomočeným zdem. Antimočový repelent „Ultra-navždy suchý“, známý z Německa, se natře na všechny zdi. Funguje jednoduše a efektivně. Ve chvíli, kdy se nějaký muž rozhodne vykonat potřebu, látka odpuzující moč zformuje své síly, což znamená, že výtržník dostane od zdi zpětný zásah. Všichni muži se tak musejí mít na pozoru, kde se rozhodnou dojít si na malou. Jestliže zvolí špatnou zeď, čeká je společenské faux pas, neboť to bude vypadat, jako by se právě počůrali.

A tak tu máme neděli. Sucho není, vody je dost a v Milwaukee prý pobíhá po ulicích zvíře podobné lvu. Všechno je tedy, jak má být, proto vám přeji i do dalšího týdne jen to dobré, a pokud se nevypaříme, setkáme se tu opět za týden.