Nedělnička XII
Před 10 lety ·· Barbora Čiháková
Za první dobrou zprávu můžeme všichni jednoznačně považovat konec února. Přišel nám březen. Konečně se tak blíží jaro, alespoň k nám. Nikoliv třeba k obyvatelům amerického státu Maryland, který je stále pod sněhem. Nicméně se těmto krutým podmínkám již místní přizpůsobují. Například odklízeč sněhu David Goldberg. Aby mohl odhrabovat celý den, nejen, že lyže s hrablem motorizoval, ale místo sedadla si namontoval toaletní mísu.
V úterý se poněkud sarkasticky, ale trefně rozloučili se svým zesnulým profesorem středoškoláci ze Sydney. Profesor Bruce Barett byl mezi studenty pověstný tím, že většinu z nich sexuálně obtěžoval. Po jeho smrti mu na památku vyrobili nápis: „He touched us all.“
Ve středu se konečně vyřešila záhada ukradených šatů. Šaty, na nichž bylo našito víc než 6000 perel, zmizely z hotelového pokoje herečce Lupitě Nyongʼo. Nakonec se našly na toaletě v témže hollywoodském hotelu. Zloděj je vrátil poté, co zjistil, že perly na šatech vlastně nejsou pravé.
Britskou Top UK Award vyhráli Ed Sheeran a Sam Smith. Mohli se stát slavnými, ale trumfla je Madonna. Nejenže po více než deseti letech na této akci zazpívala, ale hlavně se jí povedlo při zpěvu zakopnout. Sice se jí nic nestalo, ale svou nemotorností oba zpěváky zastínila.
V sobotu byl na náměstí Míru nainstalován první poeziomat. Kolemjdoucí na sebe nyní mohou nechat plivat Holanovy, Jirousovy, Bondyho nebo Topolovy verše. Je to první přístroj svého druhu, ale vedoucí projektu se již dal slyšet, že by rád nainstaloval další poeziomaty po celém světě. Řekla bych, že je to lákavá představa, ale jen za předpokladu, že zůstane složení autorů všude na světě stejné a všichni lidé od Uralu až po Aljašku konečně uslyší české verše.
Ve stejný den bylo také konečně uděleno ocenění Rytíř a Dáma kultury. Našimi novými Rytíři jsou Jiří Stránský a Olbram Zoubek. Mezi naše první Dámy se zařadily Marta Kubišová a Magdalena Horňanová. Všem oceněným velmi gratuluji a zároveň doufám, že k jejich titulu náleží i doprovodné bonusy. Hovoří se totiž o možnosti, že Hradní stráž bude muset od dnešního dne všem oceněným salutovat. Na požádání může vypálit i čestnou salvu.
Ve Velké Británii tuto sobotu odstartovalo další kolo soutěže o nejdivnější knihu roku. Do finále jsou nominovány opravdové skvosty: sborník ze sympozia o chodnících, výklad o vývoji genitálií u brouků a ptáků, pojednání o milostném životě v maoistické Číně s názvem Ošklivá žena se doma cení; za zmínku stojí i výmluvné tituly Cizinci mají nejlepší cukrátka, Šílená žena ve Volvu – můj rok v přechodu nebo Kam patří velbloudi? Výsledky budou oznámeny 27. března.
První březnový den se nám spojil s pochodem Bedřicha Smetany, jehož smyslem je upozornit na problematiku pořádání komerčních a nekomerčních kulturních akcí ve veřejném prostoru. Mužský pěvecký sbor vyrážel z hlavního nádraží a pokračoval Prahou. Pěvci občas nečekaně a ze zálohy zazpívali a pak zase pokračovali v cestě. Celou dobu jim nad hlavami vlál transparent: Smetana není žádné máslo.
I do dalšího týdne vám přeji jen to dobré a nezapomeňte – je tu březen, měsíc čtenářů!
