Nedělnička LXXXIV
Před 8 lety ·· Barbora Čiháková
V brzkém odpoledni padla na spařené hlavní město milost. Slunce se stáhlo a zapršelo. A družicová mapa – zbarvená oranžovou a zelenou a modrou – potvrzuje, že nám to ještě chvíli vydrží. Nedělnička se sice na nějaký čas odmlčela – pro zachování duševního zdraví nás všech začala některé zprávy ignorovat. Snad to pochopíte, však si vzpomeňte, že oficiálními kandidáty na amerického prezidenta se stali Donald Trump a Hillary Clintonová. Vzhledem k tomu, že tenhle biják nezparoduješ, ho nemá cenu ani komentovat.
V pondělí v noci se o Nedělničku pokoušelo šílenství. Zdál se jí živý sen, živý tak, že se probudila se srdeční arytmií. Do pokoje dveřmi prošli všichni: Deml, Březina, Florian, Šalda, Durych, Kytlicová, Dvořák i Masaryk s Benešem. Prezidenti se krčili tiše v pozadí u radiátoru. Březina se opíral o Nedělniččin stůl. Ostatní se řadili podél knihoven. Deml se nad Nedělničkou skláněl, přerývaně mluvil a hrozil prstem. Když se Nedělnička probudila, musela si rozsvítit lampičku, aby se ujistila, že to byl jen sen. Bohužel se jí při té příležitosti vybavila úvodní věta Hradu smrti: „Světlo umírá příchodem ještě většího, ještě většího světla.“ Po opětovném usnutí se znovu vrátili, tentokrát přišli podlahou.
Tento záznam nechť je pozváním na konferenci do Tasova. Jejím hlavním tématem je místo Demlova díla v literární tradici. Přijeďte za námi 16.–17. září, uslyšíte spoustu zajímavých příspěvků o básníkově díle, navíc uvidíte i pásmo z textů, které sestavují Nedělniččiny kolegyně Barbora Čiháková a Jana Fleglová pod odborným dohledem oblíbené doktorky I.
V úterý se po dlouhé době Česká republika dostala do mezinárodního povědomí. Zpravodajský kolos Reuters zaznamenal zprávu Policie České republiky. Informovala o muži z Přerova, který zjistil, že po celonočním popíjení nemá na zaplacení. S příslibem návratu s hotovostí ponechal na baru veškeré oblečení a nahý se vydal přes náměstí do bankomatu. Strážníci situaci vyřešili elegantně. Při plnění náročného úkolu posloužili mladíkovi pouze jako doprovod.
Ve středu se dal slyšet londýnský zaříkávač oslů, že prý je čas, abychom začali překládat hýkání a tak porozuměli lépe těmto opomíjeným zvířátkům. Doposavad totiž byli známí jen zaříkávači koní. O koních sice píšou všichni, ale stejně, kdežto když už se někdo chopí oslí tematiky, jako tento Londýňan, vznikne kniha odpovídající jejich velikosti. Vzpomeňme na knihu Medvídek Pú. Jistojistě měla být již dávno přejmenovaná na Oslík Ijáček, neboť právě on je skutečnou hlavní postavou.
Ve čtvrtek si Nedělnička na Národní třídě potvrdila, že nepotřebuje žádnou alternativní realitu, jakou je současný fenomén Pokémon Go, aby v Praze spatřila příšery. Detaily radši vynecháme. Jinak se potvrdilo, že nejvíc včelařů žije o půl světa dál v New Yorku.
V pátek indické věznice informovaly, že pro své svěřence zavedly plošně jógu. Prý jim to pomůže od stresu a deprese. Nedělnička nesouhlasí. Na vysoké škole při povinném tělocviku tuto východní kratochvíli totiž absolvovala. Od pocitu zmaru jí to nepomohlo.
Jakub Deml si 30. 8. 1912 zapsal zajímavý výjev. Najdete ho v knize Pro budoucí poutníky a poutnice na straně 23. Tolik k sobotě a nezapomeňte, že konference je již za rohem.
Čímž jsme se dostali nazpět k dnešnímu dni. Ráno se rozespalá a zmatená Nedělnička místo kávy z hrnku málem napila z popelníku. Jinak se potvrdilo, že Boží mlýny melou; v neděli zvláště. Donald Trump totiž uvízl ve výtahu, nezbývá než doufat, že ho z něho vysvobodí až po volbách. Venku je stále pod mrakem, i když přestalo na chvíli pršet. Pokud člověk píše krátký text, měla by se pointa vracet k úvodu. Snad se to dnes povedlo. S tím se loučím a mávám a příští neděli zase na přečtenou.
