LITERÁRNÍ BAŠTA

DOBRÉ ČEŠTINY

Nedělnička LXXIX

Před 8 lety ·· Barbora Čiháková

Podle posledních zpráv Státního zdravotnického ústavu se Češi v loňském roce v zahraničí nejčastěji nakazili horečkou dengue. Druhou nejfrekventovanější nemocí byla malárie, třetí horečka chikungunya. Což může být dostatečný důvod nikam necestovat a zůstat doma. Beztak se za hranicemi naší kotliny nic zajímavého neděje. Však posuďte sami.

V pondělí se ve Velké Británii konal šampionát koláčových přestřelek. Týmy složené z pěti lidí stojí metr od sebe a metají po sobě čerstvé koláče. Vyhraje tým s největším počtem nejlepších zásahů. Za zásah do obličeje samozřejmě obdržíte nejvíce bodů. Toho by se přece žádný Čech nechtěl zúčastnit.

U nás se v úterý naopak potvrdilo, že nový projekt Škola dotykem sklízí obrovský úspěch. Používání digitálních technologií při výuce prý totiž rozvíjí kritické i analytické myšlení.

Zatímco v Keni ve středu šimpanz způsobil masivní výpadek proudu, v Praze začala konference věnovaná jednomu z posledních českých literárních kritiků Janu Lopatkovi. Nedělnička při této události nemohla chybět. Těsně před začátkem ve výtahu potkala proslulého editora Jana Šulce, který se stydlivě přiznal, že svůj příspěvek dokončil okolo druhé hodiny ráno. Rozhodně to nebylo poznat. Nedělnička seděla v zadní řadě, aby mohla pozorovat dění v celé místnosti. Ze své židličky toužebně pokukovala po nedaleké pohovce, kde by se sedělo mnohem pohodlněji, jenže ten přesun se jí zdál na akademické půdě nějak nepatřičný. Zaváhání bylo vzápětí potrestáno. Gaučík si zabral básník Vít Kremlička. Netrvalo to dlouho a přisedl si k němu František Stárek. Naděje na pohodlnější posezení definitivně skončila. Mezi mnoha účastníky byl i kanadský bohemista Paul Wilson. Připomněl Lopatkův výslech, na jehož konci si kritik přečetl zápis a následně policistu pochválil, že v jeho textu nenašel ani překlep, ani chyby. Pročež nenápadně naznačil, že by se jeho přirozený talent dal využít při přepisu samizdatů… Mezi dalšími řečníky byl i editor Michael Špirit. Na dálku vypadal jako jeden z detektivů ze známého německého seriálu Komisař Rex, nebo prostě Nedělnička nutně potřebuje nové brýle. Mimo jiné byl na konferenci vzpomenut i známý rozhovor, který Jan Lopatka poskytl Voknu, ale k jeho zveřejnění svolil pod podmínkou, že se tak stane až po jeho smrti.

Ve čtvrtek možná přišla jedna moskevská pošťačka o práci, protože se její zaměstnavatel dozvěděl, že při doručování vinylové desky jednomu sběrateli balíček přelomila, aby se vešel do schránky. V Praze zatím spěla do finále lopatkovská konference. Vystoupil nejen historik Petr Blažek, ale i Bohumil Doležal, Miroslav Petříček a další. Pak se účastníci přesunuli na afterparty. Na ní obdržel Jan Lopatka Cenu Revolver Revue in memoriam.

Afterparty končila v pátečních ranních hodinách, tedy v době, kdy v Anglii zahájila cestu do distribuce nová kniha o našem nejslavnějším běžci Today We Die a Little: The Rise and Fall of Emil Zatopek a kdy lachtan vybral letošního vítěze EURA.

V sobotu vydal italský list Il Giornale v příloze Mein Kampf s komentářem. Všichni Italové se na něj moc zlobí. V Česku se mezitím konala muzejní noc. V Armádním muzeu Žižkov si mohli návštěvníci zastřílet.

Až jsme se dočkali neděle. Mel Gibson se dal slyšet, že Ježíš vstane z mrtvých, protože se chystá pokračování Umučení Krista. Rovněž dnes uběhlo sedmdesát let od smrti Karla Tomana. Možná pro něj nikdo nechystá konferenci, zato on pro nás nechal slova na každý měsíc: „Sni, hrej si v červnu svém. Vy všechny děti sněte / domova nejpyšnější sny, / než řekne velký den: Jsem naplnění, procitněte!“

Tak třeba někdy příště, vaše Nedělnička.