Nedělnička LII
Před 9 lety ·· Barbora Čiháková
Tak jsme se dočkali posledního měsíce v roce. Už máme druhou adventní neděli, takže věřím, že jsme všichni dospěli do určitého bodu sebeupozadění. Navíc doufám, že nikoho z vás neodnesl čert a že vám něco nadělily Barborky, kterým tímto přeji jen to dobré. Snad už si po páteční náročné šichtě, kdy musely roznést drobnosti hodným lidem, náležitě odpočinuly a jsou připravené ke čtení, protože dnešní Nedělnička je hlavně pro ně.
Pondělí nezačalo zrovna šťastně pro mladého kalifornského zloděje, který se při pokusu po „santovsku“ vykrást něčí dům udusil v komíně. Ve stejný den připustila jedna matka z Jihoafrické republiky, že prodat vlastní dítě přes internet nebyl zrovna ušlechtilý nápad. Fakt, že se jí to nepovedlo, lze označit za první z letošních vánočních zázraků.
V úterý oslavila výročí norská fenomenální stanice Slow TV. Kanál vyniká hlavně délkou svých pořadů – nabízí například dvanáctihodinovou relaci o pletení nebo sedmihodinový dokument o jízdě vlakem. Právě teď pracují na dalším projektu: Norové si budou moct vychutnat dvanáct hodin na téma příliv. Firma Durex téhož dne vypustila do světa video, v němž prosí své uživatele o pomoc při vymýšlení nového emotikonu pro kondom. Česká televize díkybohu mlčí.
Ve středu byl odsouzen mladý kanadský student za pokus nelegálně převézt do Spojených států sto padesát jedna živých želv – měl je nacpané v kalhotách. Jediný úspěch tohoto týdne tak slavil mexický zloděj, který šikovně využil rozsvěcení vánočního stromku v Mexiko City. Moment nepozornosti a hlubokého dojetí obratně využil, takže se mu podařilo ukrást šperky v hodnotě jednoho milionu dolarů. Jeho vítězství je o to větší, že už se nemusí zúčastnit zběsilého nakupování dárků.
Výstava vánočních ozdob v Jablonci prý letos nemá koule. Všechny ostatní tvary jsou zde k vidění. Jinak na tom byl poslanec evropského parlamentu Miloslav Ransdorf, který nestihl před zavíračkou vyzvednout v curyšské bance devět miliard korun. Doufejme, že neklesá na mysli. Vždyť není sám, kdo selhal. Jak potvrdily nové zprávy z archivů, Winston Churchill v roce 1937 odmítl zaplatit krejčímu za oblek, ale klidně si u něj dával šít další oblečení. Poněkud smutné na celém příběhu je, že dokonce i zakladateli krejčovství, panu Poolovi, dlužily i další významné osobnosti – Charles Dickens nebo král Edward III. Tolik k pověstným britským mravům.
V pátek pětiletý Oliver zaměstnal vedení Britské královské pošty kulišáckým dotazem, kolik by stál dopis na Mars. Ještěže se malý koumák nezeptal České pošty.
V sobotu američtí a kanadští vědci potvrdili, že dobrý román aktivuje četné neuronové spoje v mozku, a Kolumbie možná objevila největší potopený poklad na světě.
A tak jsme se dočkali neděle – v Petrohradě je k vidění nejsladší Putinova socha vyrobená z čokolády. Do sporu mezi lékařem a tureckým prezidentem se zapletl už i Peter Jackson. Postavil se za lékaře a potvrdil, že přirovnání Recepa Erdoğana ke Glumovi je vlastně výstižné. Anna Fučíková z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR získala tento týden cenu Neuron Impuls. Dokázala tak, že i dyslektický dysgrafik může mnoho dokázat. Gratuluji nejen laureátce, ale i těm, kdo redigují její studie.
Češtině zdar, té srozumitelné zvláště! A do dalšího týdne jen to dobré.
