LITERÁRNÍ BAŠTA

DOBRÉ ČEŠTINY

Nedělnička CXVI

Před rokem ·· Barbora Čiháková

Všichni jsme věděli, že to přijde. Rádi bychom se tomu vyhnuli, nicméně jsou úkazy, před kterými neunikneme. Vedro je zpátky. Uvzdychaná a zpocená Praha je opět k nesnesení, ale když jsme přežili zimu, přečkáme i tohle, hezky týden po týdnu: „Přežil-li jsem v tomto roce únor, březen, duben a květen (který ještě není u konce!), přežiju snad už všechno!“

V pondělí zachraňoval lidský řetěz v ústecké knihovně časopisy. Řetěz spojený z knihovníků a dobrovolných školáků měřil přesně tři sta třicet tři metry. Celý tento týden spojuje náhoda.

Úterý nás vrací nazpět k úvodnímu citátu. Naleznete ho v dopise Jakuba Demla F. X. Šaldovi z května roku 1917. Právě 23. května se totiž s poctami uvedla nová korespondence básníka s kritikem Pozorné srdce, snad nejkrásnější ze všech doposavad vydaných svazků edice, trpce humorná, však posuďte sami:

Milý příteli, listinu posílám raději Vám, nejsa si jist, že jsem rozluštil správně Kvapilovu adresu. Na vojně nejsem a nechápu proč, když přece mne přinutili, abych se před odvodní komisí ukázal nah a potom odpřisáhl, že budu věrně sloužiti císaři na souši, na vodě i ve vzduchu, tedy i stříleti lidi, bude-li tak poručeno… Rozřešili to se mnou opravdu šalamounsky: církev i stát mne prostě ignorují, majíce asi za to, že jsou mi oba lhostejni – a já že jim tak příliš neškodím, byv jimi tolik potupen, že každý výrostek mou hanbu zná; lid tomu říká „zvržený kněz“. Někdy mi napadá: hodili jste mne do louže (dříve se házelo do Vltavy) a teď mne bijete, že ze mne kape blato. Někdy. […] Pro všechen případ (tj. kdybych snad mezitím „něco vyvedl“ – církvi nebo státu, tj. některému farářovi, v jehož obvodu dýchám vzduch) ponechalo si c. k. okresní hejtmanství moje kněžské dokumenty „k dalšímu použití“. […] Nemusím tedy na vojnu, ale odvedencem jaksi zůstávám. Páni od úřadů politických a vojenských říkají, že „můj případ jest mimořádný“. Já si – zase někdy – myslívám: církev a stát jest jedna mašina, a kdyby se jim do koleček dostala křemelka, bylo by nezbytno mašinu na chvíli zastavit, a tak jest postaráno, aby se křemelka do koleček nedostala: Jsem tedy v Církvi a nejsem v církvi, jsem ve Státě a nejsem ve státě. Udělali mne neutrem. Neexistuji.

Tak neváhejte a vyžadujte u svého knihkupce, zájem je obrovský, za chvíli se kniha vyprodá!

Ve středu se udály dvě věci, které si snad všichni nespojili, ačkoli je jejich provázanost nezpochybnitelná. Když byl propuštěn z vazby omilostněný Kajínek, zemřel Roger Moore, představitel Jamese Bonda.

Ve čtvrtek – náhodou – rozproudila všechny diváky u televizních obrazovek debata ve švédském parlamentu. Ve studiu totiž omylem přiřadili k proslovům politiků titulky dětského seriálu. Projevy politiků o školství a ekologii začaly konečně dávat smysl, posuďte sami: „Pozdravy pozemšťanům!“ – „Mám dva páry bot, jeden červený a jeden žlutý.“ – „Který bych si měla obout? Zeptám se svých panenek.“ (ministryně životního prostředí). „Postavím největší hrad z písku v galaxii!“ – „Ignoruj normy, všichni dinosauři se liší.“ (ministr školství).

V pátek se rozhodlo Ministerstvo kultury, že na svém twitterovém účtu vzdělá své fanoušky a příznivce: „Všechny ty milé lidi, co nám píší o své lásce k vlasti, upozorňujeme, že sudetofil se píše s malým písmenem, stejně jako židomil.“ Ve stejný den se spustilo nové rádio, které vysílá přímý přínos z lesa. Vřele doporučujeme všem žlučovitým.

V sobotu si mohli zájemci na Liberecku vyzkoušet život Římanů, v Třeboni zahájili lázeňskou sezonu, slatinu požehnal biskup. Jak tyto dvě události souvisejí, je zatím nejasné, ale brzy se to vyjeví.

A tak tu máme neděli. Ne náhodou dnes dobročeštináři představili v rámci akce Malostranské dvorky dílo Karla Pecky. Čtené pásmo z Peckových malostranských textů a vzpomínek pamětníků na tohoto pozapomenutého spisovatele sklidilo ovace. Poslouchal i Kurt Gebauer. Na další podněty posluchačů, již by se rádi dozvěděli o Peckovi víc a již by rádi toto téma zpřístupnili i svým potomkům, zvažuje Dobrá čeština rozšíření vzdělávacího programu. Nabízí se například tematické narozeninové oslavy: Palečkovy domky aneb Stavte si s dětmi, výklad Štěpení ze skákacího hradu aneb Valdštejn hrou, Malostranské humoresky aneb Výslechy v kostce (obohaceno bonusovou přednáškou – jak mluvit s dětmi a domoci se odpovědi, metodologie). Pro první zájemce nafukovací balonky či tetování vybraného peckovského motivu zdarma. I do dalšího týdne jen to dobré!