LITERÁRNÍ BAŠTA

DOBRÉ ČEŠTINY

Nedělnička CXII

Před 2 lety ·· Barbora Čiháková

Duben pomalu končí, i když to tak nevypadá, venku pořád prší a všichni už skoro uvěřili, že máme dostatek vody, ale ministr zemědělství si v týdnu povzdechl, že nám brzy dojde. Ostatně i Český hydrometeorologický ústav vydal prohlášení, ve kterém upozorňuje, že bude pršet jenom do konce týdne. Jsou čarodějnice, děti venku rozdělávají ohně a Nedělnička rekapituluje.

V pondělí přišlo do Čech oznámení, že profesor Halík byl nominován na prestižní americkou cenu za literaturu. Ani on si nemůže pamatovat, kolik těch cen vlastně dostal. Zároveň si není Nedělnička jistá, že k nim přišel úplně čestně: když si například pustíte nový DVTV apel, podle pohybů ruky zjistíte, že evidentně užívá triky rytířů Jedi.

Od úterního odpoledne se vám nabízí jedinečná podívaná, zveme obzvlášť všechny pyromany a milovníky ohně. V Novomlýnské vodárenské věži se otevřela nová výstava Praha hoří! Ve stejný den zveřejnil svoji novou kolekci módní dům Balenciaga. Hitem je kabela pro zapálené příznivce švédské nábytkářské firmy. Podoba s modrou taškou Ikea je neuvěřitelná. K dostání za pouhých padesát tři tisíc.

Ve středu obdržela Nedělnička zprávu od svého nuselského zpravodaje. Jak ji informoval nejmenovaný kreslíř a chovatel boxera Ignáce, jeden Rus při předvádění úžasného triku (známého hlavně z Pelíšků) upálil svoji manželku. Na svoji obhajobu prohlásil, že prý už byl v té době opilý. Svého činu prý však hluboce lituje. Také nám ochořel Elton John. Fanoušci se modlí: „Bože, Eltona ne!“ A to všechno v den, kdy se navždy odmlčel americký režisér Jonathan Demme, ten s těmi jehňaty.

Ve čtvrtek vědci zjistili, že hvězdici, která devastuje korálové útesy v oceánech, lze vyhubit obyčejným kuchyňským octem. Potíž je v tom, že ho musíte do hvězdice přímo vpravit. Hledá se proto množství potápěčů, kteří to umějí s injekční stříkačkou.

V pátek se Nedělnička dozvěděla, že už musí vydržet jen dva měsíce a na pražské Náplavce se otevře výstava Gott, my life, mapující život Karla Gotta. K vidění bude spousta obrázků, fotek, plakátů, což by nestálo ani za řeč, hlavní však je, že všechny návštěvníky uvítá mistrův hologram. A kdo by tomuhle odolal?!

V sobotu přinesl francouzský deník Le Figaro jedinečný článek. Všichni píší o tom, jak zhubnout, ve Francii se však řeší, jak přibrat. Rozdělte si jídlo denně na šest dávek, přidejte si malé svačinky, doporučuje se jogurt, kyselé mléko, kefír, brambory. Kapela Zvíře jménem Podzim zase radí svým fanouškům: Pokud chcete být v práci dobří, plačte aspoň třikrát denně. Pokud nevíte, jak s radami naložit, zeptejte se svého astrologa, ten má vždycky odpověď na všechno.

A tak tu máme neděli. Pokud si myslíte, že se zásoba výstav vyplácala, tak se šeredně pletete. Jeďte do Turnova, můžete si tam v muzeu prohlédnout ovce. Jedinečná nabídka z východních Čech. I do dalšího týdne – ať je vám jenom dobře.