LITERÁRNÍ BAŠTA

DOBRÉ ČEŠTINY

Nedělnička CXI

Před rokem ·· Barbora Čiháková

Duben je za půlkou, Velikonoce za námi. Celý kraj na chviličku postihla naděje, dokud se vzápětí neobjevil na scéně nový kandidát na prezidenta Míra Frajbiš. Po důsledném studiu jeho osoby i kampaně Nedělnička shledává, že je to buď debil, nebo recesista hodný Andyho Kaufmana. Pohodlně se usaďte a sledujte Návrat Nedělničky.

V pondělí proběhlo v Bílém domě klasické velikonoční rodinné setkání. Melanie Trumpová pronesla krátký projev, který slovo od slova připomínal proslov Michelle Obamové (ještě že už je na vykrádání bývalá první dáma zvyklá). Zatímco Sean Spicer četl pohádky dětem, což připomínalo jeho tiskové konference, zodpověděli Donald Trump a Kellyanne Conwayová pro televizi Fox několik velikonočních otázek: „Sabotovaly Spojené státy nedávný severokorejský test nové rakety?“ – „Co se stane, když Severní Korea odpálí další raketu?“ – Všechno v pozadí doprovázeno známou znělkou z Looney Tunes. Zdá se, že jednoho dne skončí svět větou: „Thatʼs all Folks!“

V úterý se svět trochu projasnil. Na chvíli vysvitlo slunce, zároveň američtí experti zjistili, že v prostoru, kde probíhají severokorejské testy nukleárních bomb, se hraje volejbal.

Nicméně jsme se oproti všem předpokladům dožili středy. Revolver Revue předala cenu kanadskému bohemistovi a spisovateli Paulu Wilsonovi. Taková zpráva vám vylepší nejen jeden večer, ale celý týden. A když na něj vzpomnělo tolik lidí, vzpomněla si na jednu návštěvu Paula Wilsona v Čechách i Nedělnička.

Ve čtvrtek si v jedné francouzské galerii připomněli Velikonoční pondělí. Umělkyni se podařilo po třech týdnech vysedět vejce. Zrodila se kuřátka.

V pátek obdržela Evropskou cenu za literaturu Bianca Bellová za román Jezero. Bylo by to krásné, kdyby tato cena nebyla určena vždy pro jednoho kandidáta ze všech dopředu vybraných dvanácti zemí. Pravidla této jistojistě prestižní ceny si můžete přečíst zde. Důležité je, že si cenu nakonec odnese dvanáct lidí, což už se však v českém tisku většinou nezmiňuje. Nakonec to trochu připomíná narozeninovou oslavu sourozenců, z nichž ani jeden není starší deseti let. Narozeniny má jeden, dárky dostanou všichni.

V sobotu jsme se dozvěděli, že se Praha od roku 1960 oteplila o deset stupňů. Proti oteplování metropole mají pomoci nově vysazované stromy, parky a komunitní zahrady. Zdá se, že nový plán začalo hlavní město již naplňovat, když prosadilo zrušení komunitní zahrady Smetanka.

A tak tu máme neděli. Pokud se vám zdálo, že se vše lepší, jste na omylu. K dnešnímu dni vypustil Míra Frajbiš už dvě videa. Zjistilo se tak, že podle jeho představ měli blaničtí rytíři světelné meče. Také ho trápí, že musíte platit za veřejné záchody na Václavském náměstí. Evidentně pochází z nestabilní rozhádané rodiny a bojí se všeho, co se mu nezdá dost české. Pravděpodobně také chyběl ve škole, když se učilo, že máme systém parlamentní demokracie. Ale co by člověk chtěl od maséra. Proto mu Nedělnička doporučuje, aby si dal alobal na hlavu, kolem zahrady si postavil ostnatý drát a už nás dál neobtěžoval, protože ještě jedna pitomá narážka na Hvězdné války a začne to být osobní. Jedinou útěchou pro nás pro všechny budiž fakt, že má Trump za sebou sto dní v úřadu a svět ještě neskončil.

Všem jen to dobré do dalšího týdne, pokud se ho dočkáme, nikdo přece nemůže s jistotou říct, co vlastně znamenalo to severokorejské utkání ve volejbalu.