LITERÁRNÍ BAŠTA

DOBRÉ ČEŠTINY

Nedělnička CVIII

Před 5 lety ·· Barbora Čiháková

Nic dobrého do konce měsíce nečekejte. Jednak, jak všichni víme, se už všechno odehrálo minulý pátek ve Švédsku, jednak se počet zázraků vyčerpal, když Nedělnička vytáhla zapalovač z pračky, a on stále fungoval. Což ostatně vysvětluje, proč se ještě neinstituuje České literární centrum. Jeho činnost navíc vyčerpalo spuštění graficky minimalistických, ale provozně zřejmě velmi náročných webových stránek. Zde je třeba hledat příčinu, proč se v Praze dosud neukázal jediný bohemista z Ohňové země. Než se tak stane, zopakujme si synchronizované zprávy minulého týdne.

Kulinářské pondělí: jedno malé francouzské bistro zaznamenalo nečekaný nával zákazníků ze širokého okolí. Tvůrci michelinského průvodce ho omylem zaměnili s luxusní restaurací nedaleko Paříže. „Vařím srdcem,“ oznámila kuchařka, servírka a majitelka v jednom, když se jí novináři ptali, čím si vysloužila nejvyšší kulinářské ocenění. Bourges se tak stalo historicky nejlevnější oceněnou restaurací. Oběd si tam můžete dopřát za 12,5 eur. Skončil seriál Bohéma. Záběry z barrandovské kantýny poukazují na proměny jídelníčku českých herců za protektorátu a po něm. Zároveň potvrzují fascinaci českých filmařů gastronomickými motivy.

Vědecké úterý: genetik George Church z Harvardovy univerzity přislíbil, že vytvoří novodobého mamuta, pošle ho na Sibiř, a tak zvrátí dopad klimatických změn. Mezitím italští vědci došli k závěru, že v eucharistii podávané biskupem je víc Krista.

Vesmírná středa: astronomové potvrdili existenci sedmi planet, jež se velikostí podobají Zemi. Tři z nich se navíc nacházejí v obyvatelné zóně. Američané na to konto spustili projekt Spacewall, Rusové chystají vyslat vesmírnou jednotku, která bude chránit tamější ruské obyvatele, astrologové zprávu dementovali.

Prezidentský čtvrtek: Zeman, druhý nejznámější ekolog-prezident, adresoval sněmovně rozklad o Národním parku Šumava. Nastudoval prý tisíce odborných podkladů: „Správa národního parku po nocích tajně vysazuje malé stromky, aby mohla tvrdit, že uschlý les omlazuje. Správa národního parku seřezává pahýly uschlých smrků tak, aby vypadaly jako zlomené. Kvůli uschlému lesu kolem pramene Vltavy vyschnul i pramen naší nejkrásnější řeky.“ První dva výroky lze s použitím základních matematických operací lehce vyvrátit. Národní park se rozkládá na rozloze 68 064 ha, zaměstnává přibližně 320 pracovníků. Na každého z nich tedy připadá okolo 212 ha. Aby to zvládli pracovníci oběhnout, seříznout a vysadit, museli by pracovat všechny noci v roce. Pokud jim guerillově nepomáhá Hradní stráž, nemohou prezidentovy premisy efektivně naplnit. Třetí výrok je teprve donebevolající! Jednak tůňka označovaná za pramen vznikla uměle roku 1922, jednak naše nejkrásnější řeka je přece Labe, první vicemiss je Vydra, Vltava je druhá vicemiss, a i tom bychom mohli spekulovat. Ve stejný den islandský prezident prohlásil, že nesnáší ananas na pizze a že, kdyby měl tu moc, Hawai by zakázal. Jedná se údajně o jeho nejkontroverznější výrok, což dokazuje, že na Islandu nemají ani ponětí, co znamená slovo kontroverzní.

Sabatový šábes: všechny čarodějnice z celého světa se spojily, aby proklely prezidenta Trumpa. Rituál se samozřejmě odehrál o půlnoci. K jeho uskutečnění stačilo v cínovém kotlíku smíchat žabí stehýnka, netopýří trus a kvítka puškvorce. K lehce povařené směsi se přidalo pár lístků jahodníku, aby byl nápoj zbaven hořkosti. Kletba funguje pouze v případě, že po požití lektvaru problijete noc.

Obdarovaná sobota: Olbram Zoubek věnoval svoji poslední sochu Zahrádce. Více než dvoumetrová postava upomíná na patera Toufara, který zde působil osm let před svým odchodem do Číhoště.

Výstavní neděle: Národní galerie je nadále zavřená, ale prý zkusí otevřít příští týden. A jeden modelář dokončil stavbu německé lodi Bismarck. Padlo na ni 85 000 haléřových mincí. Nedělnička gratuluje Marku Šátkovi z Chomutova a přeje jemu i vám jen to dobré do dalšího týdne.