LITERÁRNÍ BAŠTA

DOBRÉ ČEŠTINY

Vážený pane Ježíšku

Před 8 lety ·· Jana Fleglová

Odpor k průvodním motivačním dopisům v nás roste od raného dětství, ještě dlouho předtím, než se ucházíme o první pracovní pozici. Každé dítě se musí zaobírat otázkou, jak a proč by mělo být o Vánocích obdarováno. A co je zásadní: jak by to mělo vyjádřit. Celoživotní žadonění má počátek již v prosbách, které směřujeme přímo tomu Nejvyššímu.

Jádro dopisu Ježíškovi tkví ve vyjasnění motivace. Většina dětí volí tradiční dedukci. Chci být obdarován, protože jsem byl hodný. Někteří malí vyděrači k tomu přidávají ještě citové hledisko. Chci být obdarován, protože tě mám moc rád. Pragmatici dodávají příslib, že budou hodní celý rok. Jmenované lsti fungují nepřímo úměrně k délce přiloženého seznamu darů. Čím delší seznam, tím menší pravděpodobnost plně uspokojivého obdarování. Ani Ježíšek není žádný Rockefeller. Vždyť nosil sandály. Ekonomicky nadanější jedinci proto v dopisech volí výčet darů řazených podle důležitosti. Lze využít i obrazových příloh, a to především v předškolním věku.

Tak se pisatel vypořádá s obsahem dopisu. Ovšem tento typ žádosti vyžaduje i náležitou formu. Vánoční dychtivec se dostává do nesnází, když se snaží dodržet zásady korespondenčního styku. Existují pravidla pro psaní dopisů, oficiálních žádostí, žalob, smluv a výpovědí. Vzor na dopis Ježíškovi však v příručkách nenajde.

Problém nastane již v úvodu: Milý Ježíšku. Pisatel se přece jen s adresátem osobně nezná, a tak by mu rozhodně neměl tykat. Ježíšku Nazaretský? V písemnostech se však neužívá křestního jména i příjmení. Nebo se snad vyhnout jménu a začít: Vaše Svatosti? Takové oslovení náleží papeži. V příručce ale už není uvedeno, jak častovat jeho nadřízeného. Nebylo by vhodnější dopis otevřít: Vážený pane Kriste? A hned přichází zásadní otázka, zda napsat pane, nebo Pane. Volila bych neutrální oslovení. Vážený pane by mělo postačit.

V dalším kroku se sluší objasnit, za jakým účelem adresát list obdržel. V této části radím stručnost, a to především kvůli pracovní vytíženosti adresáta v období svátků. Obracím se na Vás ohledně vánočních darů pro rok 2015. Časové upřesnění po Kr. určitě nedoporučuji. Rád bych byl obdarován z toho a toho důvodu (viz motivace výše). V příloze zasílám seznam, který je předmětem mé žádosti. Předem děkuji.

Následuje závěrečný pozdrav. Větné rozloučení: Těším se na brzké setkání je lehce provokativní, poněvadž rodiče vynakládají značné úsilí, aby k tomuto setkání u stromečku nedošlo. Nevětné: S přáním hezkých narozenin by zase bylo nevhodně familiární. Nejlépe funguje klasika: S pozdravem. Následuje podpis žádosti. Nemusí být notářsky ověřen, nicméně by neměl obsahovat žádné Honzíky nebo Kačenky, poněvadž se jedná o oficiální dopis. Děti musí přijmout, že se jmenují Jan nebo Kateřina.

Žádost obsahující celé jméno, zpáteční adresu a veškeré přílohy doporučuji s dostatečným předstihem (nejlépe 30 pracovních dnů) vložit do datové schránky. Ježíšova kontaktní adresa je totiž momentálně neznámá a trvalé bydliště v Nazaretě pro příjem korespondence již delší dobu nevyužívá. Poté žadatel musí vyčkat na vyjádření. To bývá zpravidla doručeno 24. prosince ve večerních hodinách. Jménem Dobré češtiny všem přeji kladné vyřízení žádosti a štědrého váženého pána.