Týden škrtl Nedělničku
Před 9 lety
Anticena Nezabyjež zná prvního nominovaného! Titul škrt roku možná připadne editorovi z Týdne
„Televize má úžasnou potřebu udělat z člověka orangutana. Teprve ten může přes obrazovku začít něco vzkazovat,“ napsal v textu Televizáci (Odstavce, 2004) básník Petr Hruška. Bohužel dnes jeho slova do značné míry platí také o českých tištěných médiích a jejich práci s autorskými texty – čest výjimkám.
V Dobré češtině zastáváme názor, že úkolem redaktora je očistit text od chyb a pokud možno mu pomoci k větší jasnosti, přesnosti, přehlednosti a konzistenci ve všech rovinách. Jevy, které nejsou jednoznačně dány pravopisnou normou a dotýkají se stylu a smyslu, má redaktor vždy probírat s autorem – a ten by měl všechny hlubší zásahy do vlastního textu schválit.
V tištěných denících a časopisech se však již zavedlo, že obdobný redakční přístup může kdykoliv zmařit poslední instance – takzvaný editor –, zejména jsou-li jí principy a práce předešlé instance lhostejné.
Editor takového typu se soustředí na tři kritéria, která nepřizpůsobuje pružně textu, naopak jim natvrdo přizpůsobuje jakýkoliv jazykový projev: 1. „zaplnit rubriku/stránku/číslo“; 2. „aby se to vešlo“ (v hantýrce „aby to neteklo“, viz fejtónek Jany Fleglové); 3. „průchodnost textu čtenářem“. Posledním zřetelem může editor zdůvodnit cokoliv, například potlačení všech rysů textu, které přesahují jeho vlastní slovní zásobu, rozhled či chápání. V takovém případě pak „editor“ uplatňuje pokleslou formu cenzury – pokleslou proto, že jeho zásahy nejsou evidovány, nejsou zjevné, nemusí je nikomu zdůvodňovat. A možná ani neví, že původní text komolí nebo ho činí nesrozumitelným. V každém případě za nic nenese odpovědnost, protože jeho zásahy do cizího textu zůstávají skryté.
Pro kolegy, kteří pojímají práci editora takto, Dobrá čeština vyhlašuje v rámci výroční anticeny Nezabyjež novou kategorii škrt roku. S cenou není spojena žádná finanční ani věcná odměna, její nositel získá pouze proslulost na základě ukázky svých nejzběsilejších škrtů. Dobrá čeština rovněž uvažuje o slavnostním ceremoniálu, při němž bude výherci odebrána počítačová klávesnice nebo alespoň klávesa delete.
Škrt roku 2016 také již zná první nominaci. Získává ji časopis Týden, respektive neznámý editor článku Kdo je nejlepší bloger? (Týden 2016, č. 12, s. 70–72). Článek vychází z dotazníku, v němž na otázky Týdne odpovídají autoři pěti z šesti blogů nominovaných na letošní Magnesii Literu.
Časopis poprosil o odpovědi rovněž autorku rubriky Nedělnička Barboru Čihákovou. Ta vyžádané odpovědi zaslala a jejich výslednou podobu v hotovém článku autorizovala s tím, že o případných pozdějších změnách chce být informována. Odpovědi vyšly bez jejího souhlasu proškrtané, část nevyšla vůbec. Byla vynechána i ukázka z Nedělničky – jako u jediného z nominovaných soutěžících v právě probíhajícím čtenářském hlasování.
Výsledek práce neznámého editora připojujeme. Jméno autora článku neuvádíme, aby nebyl s editorem ztotožňován. O tom, zda razantní anonym z Týdne promění nominaci ve výhru, rozhodnou čtenáři naší rubriky Nezabyjež. Výsledek se dozvíme 13. února 2017, při slavnostním galavečeru a udílení titulu škrt roku.
Daniela Iwashita (text), Lenka Hniličková (grafika)