LITERÁRNÍ BAŠTA

DOBRÉ ČEŠTINY

Rozladěný orchestr

Před 9 lety ·· Dobrá čeština

Na Dobrou češtinu se nedávno obrátili s prosbou o pomoc zoufalí muzikanti nejmenovaného českého symfonického orchestru. V rámci reklamní kampaně, jež má šířit slávu věhlasného hudebního tělesa, obdrželi dotazník, který mají vyplnit. Z nasbíraných odpovědí prý vzniknou medailonky a ty jednotlivé členy přiblíží veřejnosti. Hudebníci bohužel otázkám nerozumějí a žádají o jejich srozumitelný výklad. Dobrá čeština má k vážné hudbě i vážným hudebníkům vřelý vztah, a tak svému oblíbenému orchestru s interpretací a vyplněním dotazníku s radostí pomůže.

Otázky a návodné odpovědi (uvedené v závorkách) z dotazníku ponecháváme tučně vyznačené. Upřesňující návodné pasáže v předvyplněných odpovědích zvýraznil tazatel červenou barvou. Tuto libůstku, která dodávala dotazníku punc oficiality a důležitosti (a zároveň testovala kognitivní schopnosti jednotlivých muzikantů), jsme si dovolili odstranit, stejně jako jméno konkrétního orchestru. Grafické a další chyby v otázkách však ponecháváme, abychom nezměnili autorský rukopis a aby bylo jasnější, čemu vlastně hudebníci čelí.

 

Kdo jsem?

Již první otázka je chyták. Na danou otázku totiž nemůže dotazovaný odpovědět, neboť se ukazuje, že se neptá tazatel, kdo je muzikant, ale vy jako muzikant máte hádat, kdo je tazatel.

 

struktura:

jméno

Pro usnadnění vyhodnocení dotazníku doporučujeme uvést také vaše jméno. Pokud jste si už podle formy dotazníku jistí, kdo je tazatel, napište rovnou i jeho jméno. V opačném případě tuto kolonku vyplňte na závěr. Předpokládáme, že za odhalení autora obdržíte cenu.

 

na co v orchestru hraju (např. druhé housle, atd.)

Opět může jít o chyták, ale možná na sebe jen tazatel prozrazuje, že také on patří do orchestru, dokonce přiznává, na který nástroj hraje a na které pozici. Druhé housle však lze vnímat i přeneseně, jako existenciální obraz. Tazatel nenápadně naznačuje, že sám sebe vnímá jako méně významného člena lidského společenství. Hledáme tedy někoho, kdo si v orchestru, a vlastně ani v životě, pořádně nezahrál a na příležitost stále čeká na pomyslné lavičce orchestrálních náhradníků.

 

odkud pocházím,

Tazatel se pravděpodobně nenarodil v Česku.

 

co jsem studoval,

Je to s podivem, ale tazatel nejspíš studoval i něco jiného než hudbu.

 

co jsem dělal před orchestrem,

Nejde tedy o člena, který právě dokončil studia. A zároveň provedl něco krajně nevhodného před zraky celého hudebního tělesa.

 

jak dlouho v orchestru působím

V orchestru působí dlouho, neboť předpokládá, že jste schopni podle těchto otázek hádanku rozluštit.

 

zajímavosti z životopisu – neobvyklá pracovní zkušenost atd.

Pravděpodobně v nějakém periodiku sestavoval křížovky a jiné hádanky.

 

Jaký je můj nástroj? (jak je starý, jak dlouho ho mám a jak dlouho na něj hraju, z jaké dílny pochází)

Nástroj tazatele je nejspíš cenný a zapamatovatelný. Jinak by na něj neupozorňoval.

 

Jaký byl Váš klučičí /holčičí sen? (Čím bych byl, kdybych nebyl hudebníkem):klidně dětský sen tj. kosmonautem, učitelem, závodníkem, popelářem, atd. Ale i seriózně, chemikem (původní profese či studium)

Pozor, první větou se vás snaží zmást, neboť se zdá, že se skutečně ptá vás. Již podle upřesňující odpovědi v závorce se ale tazatel opět vrací k sobě samému. Druhotným upřesněním „klidně dětský sen“ tazatel prozrazuje, že měl neklidné pubertální sny, za něž se stydí. Dále nepovažuje profese učitele a kosmonauta za seriózní. Asi nevěří, že byl Armstrong na Měsíci.

 

Co mě baví? (např: rád vařím, běhám, skládám básně, čtu detektivky, atd…)

Tazatel rád vaří, běhá, občas skládá básně a jeho oblíbeným žánrem jsou detektivky, což ostatně potvrzuje i povaha tohoto dotazníku.

 

Co je na mně zajímavého/čím se mohu pochlubit/na jaký svůj úspěch jsem nejvíc hrdý? (lze vybrat jednu z otázek i uvést všechno)

Tazatel je něčím zajímavý, rád by se tím pochlubil, protože je na sebe hrdý, ale zdá se, že k tomu nedostal příležitost.

 

Jak bořím zdi? (jak bořím hranice a zdolávám překážky ve svém životě)

Tazatel si evidentně nedává dostatečný pozor na ruce, ačkoli je muzikant, bere evidentně do ruky kladivo, možná i sbíječku, i když tuší, že by z toho mohl zaměstnavatel vyvodit důsledky. Z dodatečné otázky „jak bořím hranice“ vyplývá, že tazatel má jasný názor na aktuální politicko-společenské problémy.

Ke správnému řešení hádanky, která by mohla konkurovat i věhlasné televizní soutěži Kufr, tedy nakonec máte tyto indicie: hledáte houslistu s komplexem méněcennosti, který je v orchestru na pozici druhých houslí. Nenarodil se v Česku. Studoval i něco jiného než hudbu. Nejde o nikoho, kdo právě dokončil konzervatoř. V průběhu svého působení v tomto hudebním tělese se nějak výrazně ztrapnil. V orchestru je dlouho, ale již předtím někde pracoval, pravděpodobně v novinách sestavoval křížovky. Jeho housle jsou něčím výrazné. Tazatel byl jako dítě někým šikanován a v pubertě trpěl. Nerad chodil do školy a snil o tom, že bude chemikem. Vyznává různé konspirační teorie. Má mnoho zálib. Hraje i v jiném hudebním tělese a je na to hrdý. Pravděpodobně získal i nějaká ocenění. Je politicky angažovaný a právě lehkovážně svépomocí rekonstruuje byt nebo dům. Dobrá čeština vám přeje mnoho štěstí. Pokud jste přišli na správnou odpověď, nezapomeňte na začátek napsat jméno tazatele. Pokud chcete vyplnit dotazník, aby mohl být sestaven váš medailonek, poproste tazatele, aby vám poslal skutečný dotazník.