LITERÁRNÍ BAŠTA

DOBRÉ ČEŠTINY

Pán jeskyně luskl prsty a zrodil se… Munchkin

Před 10 lety ·· Radek Hochmal

Co je malé, to je hezké? Kdeže. Kdo je malý, touží vyrůst. Kdo je velký, touží být ještě větší. Kdo prohrává, zoufale prahne po vítězství. A když vyhraje? Tak chce stejně vyhrát zas. Všechny tyto zdánlivě nesouvislé tužby spojuje jediné, tuze hezké anglické slovíčko: munchkin. Že jste o munchkinech ještě neslyšeli? Čtěte rychle dál!

Pojmenováním munchkin, čtěte zhruba jako [‘mančkin], je podle běžného anglického slovníku častován člověk malého vzrůstu. Osoba drobná, trpasličí, podle některých definic roztomilá, podle jiných zase spíše prcek či skrček, tedy s hanlivějším nádechem. Hovorově se tak říká i malým dětem.

Do oblasti fantastiky se termín prvně dostal roku 1900 díky americkému spisovateli Lymanu Franku Baumovi a jeho sérii románů Čaroděj ze země Oz, kde figurovaly právě malinkaté bytosti trpasličího vzrůstu. Odtud se zřejmě pojem rozšířil do obecného povědomí a začal být používán širší anglicky mluvící veřejností. Encyklopedie Britannica klade první známé užití výrazu v obecném významu do roku 1972.

Zbývá už jen krůček k poslednímu významu, který slovo nabralo a v němž ho užívá široká čtenářská, ale i deskoherní obec. Munchkini se totiž zalíbili britskému hernímu mágovi a spisovateli gamebooků Stevu Jacksonovi, který se navíc nechal inspirovat principy her na hrdiny, Dračího doupěte, a stvořil originální karetní hru Munchkin – velmi nekorektní a velmi zábavnou. Za munchkiny jsou ve světě Dračího doupěte považováni hráči (často začátečníci), kteří hrají původně nesoutěživou hru soutěživě, pro zisk ze hry, nikoli pro dosažení herního konce. Typický munchkin se snaží získat co největší sílu, zabít co nejvíc příšer, nahrabat co nejvíc kořisti bez ohledu na následky takového způsobu hraní pro spoluhráče, strategii zadané role či logiku příběhu. Takové jednání samozřejmě ubírá hře na zábavnosti, takže je termín v tomto smyslu používán zpravidla negativně. Zde ovšem přichází Jacksonův Munchkin s vyzývavým podtitulem: Zabij nestvůru, ukradni poklad, probodni parťáka! Vtip spočívá v tom, že výše zmíněné chování se od každého z hráčů naopak očekává. Takže si všichni házejí klacky pod nohy, vrážejí si kudlu do zad, rabují podzemí, intrikují a posílají proti sobě nejrůznější potvory. Hra to ale není tak zlá a zákeřná, jak se na první pohled zdá, protože se budete bránit například proti diskusnímu trolovi, pokojové květině, vyteklému nosu nebo bandě právníků. Jako vybavení vám poslouží zase třeba štafle pro hobity, helma pořádnýho bejka, boty nakopávačky zadků nebo krysa na špejli.

Tak co, zahrajete si raději v poklidu nedělního večera nad šálkem černého čaje se sousedem šachovou partii, nebo se ve vás skrývá trocha toho nefalšovaného munchkina? Vzkaz, který na krabici munchkinů vysílá Jackson svým fanouškům, je více než výmluvný: Máme vás všechny rádi a hluboce nás děsíte!