LITERÁRNÍ BAŠTA

DOBRÉ ČEŠTINY

Internaut

Před 10 lety

Michal Horáček

 

Nové situace žádají nová slova. I jejich významy se ovšem vyvíjejí. Narazil jsem na tohle: INTERNAUT.

Wikipedie tvrdí, že to znamená „designér, operátor nebo technicky zdatný uživatel internetu“. Pozdější zápis v Oxford Dictionary slevuje: „Uživatel internetu, zejména častý nebo zručný.“ Nejnovější definice v Urban Dictionary je ještě méně náročná: „Ten, kdo tráví čas procházením internetu.“

Možná že i čeština ten výraz potřebuje (v polštině už jsem na něj narazil), ale možná bychom ho mohli použít po svém. Vzhledem k slovotvorné příbuznosti s kosmounautem (který pro mě při vší úctě představuje hlavně člověka vystřeleného do neohraničeného prostoru, kde se mu motá hlava) bych ho vyhradil jako slovo pro ty, kteří se vystřelují do prostoru internetu, přistávají na chatech pod články a dělají tam čurbes.

Takový internaut není troll, který zasílá záměrně provokativní, urážlivé nebo irelevantní příspěvky k citlivým tématům, aby vyprovokoval ostatní uživatele k emotivní odezvě nebo jinak narušil věcnou diskusi. Internaut má vcelku dobrou vůli, ale bývá zmatený.

Až se zas setkám s někým, kdo si text, na který chce reagovat, pořádně nepřečte nebo jeho smysl nepochopí, a přesto se vyjádří, nebudu kroutit očima a jen si řeknu: No jo, internaut.