LITERÁRNÍ BAŠTA

DOBRÉ ČEŠTINY

Dobrá čeština vydává knihu Prababiččin klobouk

Před 6 měsíci

Jako svou druhou publikaci vydává Spolek Dobrá čeština knihu Prababiččin klobouk, kterou pro dětské čtenáře napsala Kamila Míková a ilustrovala Magdalena Martinovská.

Desetiletá Ema má mámu, tátu, sestry Betynu, Julu a bratříčka Jáchyma, mladou tetu a hodnou prababičku, která hodně pamatuje. Všichni spolu bydlí v jednom starém domě na předměstí. Ema má však také své starosti, přání a tajemství. V den svých narozenin dostane od kamarádek taštičky s dárky, díky nimž se její sny začnou uskutečňovat. Nebo se jí to všechno jen zdá?

Kdyby byly autorky knihy Prababiččin klobouk jednou osobou, měly by celkem sedm dětí a dohromady by jim bylo sto osm let. Pravnoučat by se nikdo nedopočítal a ony by jim od rána do večera pekly štrúdly a vyprávěly příběhy. Jenže jsou dvě a je jim každé polovic. Mohou tedy upéct dvojnásobný počet štrúdlů a také společně tvořit knihy – jedna slovem, druhá obrazem.

Ještě předtím, než se setkaly, však Kamila Míková (dnes Hantáková) vystudovala francouzštinu a češtinu, Magdalena Martinovská (dříve Sokolová) grafickou školu. Kamila pracovala jako nakladatelská redaktorka, psala fejetony nebo články o knihách. Magdalena navrhovala a graficky upravovala časopisy či kreslila. První kniha, kterou Kamila napsala a Magdalena vysázela a graficky rozvrhla, se jmenovala Useknutá ruka (1996) a byla určena dospělým, podobně jako mnohem pozdější třetí kniha Vosy, mravenci, mouchy (2017).

V mezidobí se obě staly maminkami, ale psaní, knížky, písmena ani obrázky neopustily. V roce 2011 se sešly nad druhou společnou knihou – tentokrát pro děti a o dětech. A také od dětí, protože právě od nich se autorky inspirovaly. Po rozebrání prvního vydání z nakladatelství Dauphin knihu podruhé vydává Spolek Dobrá čeština pro další generaci čtenářů, mimo jiné pro Kamilina vnoučata.

Knihu distribuuje Kosmas (https://www.kosmas.cz/…cin-klobouk/), objednat si ji můžete také na adrese objednavky@dobracestina.cz


Prababiččin klobouk

Napsala Kamila Míková

Ilustrovala Magdalena Martinovská

Vydal Spolek Dobrá čeština v Praze a Jáchymově 2023

2. vydání, v Dobré češtině 1.

64 stran, brožovaná, rozměry 21×14,8 cm

Pro děti od šesti let

ISBN 978–80–906497–1–2

Doporučená cena 233 Kč

Cena na webu Dobré češtiny 187 Kč + poštovné