A tečka.
Před 9 lety
Lenka Hniličková
Diky kratkym textovym zpravam jsme si zvykli psat bez diakritiky a cist takovy text nam vetsinou nedela potize
Takřka každý z nás má svůj díl viny, pokud se nevzepřel dobovému trendu, že v době SMS a e-mailů mizí diakritika a interpunkce z osobní korespondence. Je úplně fuk, jestli diakritiku ignorujeme ze snahy ušetřit čas, nebo z lenosti. Děláme to všichni, kdo jsme kdy vlastnili mobilní telefon s tlačítky, sto šedesáti znaky na jednu SMS a značně omezeným kreditem. Že takto šetří palce i podstatně mladší generace, není nijak překvapivé.
S absencí čárek a háčků nad písmeny se můžeme sžít. Co se ale překousnout nedá, je chybějící interpunkční znaménko za větou Bez něj není výpověď kompletní a věta následující chybně začíná velkým písmenem A navíc to nejde číst
Internetová jazyková příručka a obdobně i Pravidla českého pravopisu dovolují nepsat interpunkci v následujících případech:
„Za nadpisy, nápisy a popisky (jako jsou novinové titulky, názvy článků a kapitol, tabulek, grafů a obrázků, legendy k obrázkům, popisky pod fotografiemi, vývěsní štíty, označení podniků a institucí, nápisy na plakátech apod.), pokud stojí na samostatném řádku nebo jsou-li dostatečně grafickou úpravou odlišeny od ostatního textu, tečku nepíšeme.
Za nevětnými výrazy v tabulkách, ve formulářích, v dotaznících apod. tečku nepíšeme.
Tečka se nepíše, jestliže se číslo může číst jako číslovka základní i řadová – v tom případě stojí číslo vždy za jménem.
V citacích s uvedením jména autora je možné obojí pojetí. Tečku za jménem autora citátu lze vynechat.“
Více o (ne)používání tečky najdete zde.
Když se začtete do novin (a je úplně jedno, zda do těch papírových, nebo internetových), je téměř jisté, že narazíte na chybu. Jedná-li se o chybu hrubou, může za ni nevzdělanost pisatele a špatný redaktor. S vysokou pravděpodobností ale objevíte chybu v podobě překlepu, chybějícího háčku, čárky nebo právě té zpropadené tečky.
Dumala jsem, proč tyhle nedokonalosti nikdo neodhalí dřív, než je text vyslán na veřejnost. Překlepy jsou kvůli rychlosti psaní na denním pořádku a oči si tak navykly, že nám nedělá sebemenší problém číst zkomolená slova. I když by se to stávat nemělo, dá se pochopit, že sem tam nějaký překlep unikne i pozornému redaktorovi. Jak ale může někdo neudělat za větou tečku? Vždyť ani není opředena tolika gramatickými výjimkami a zásadami jako třeba čárka ve větě. Záměrem pisatele je ukončit myšlenku – a od toho ta tečka přece je.
Jednou mi můj bratr vyčinil, že mu v aplikaci na bezplatné esemesky posílám místo dlouhého odstavce jednotlivé věty. Vlastně to ani věty nebyly, protože – a sama jsem se nad tím podivila – neměly tečku. Každá si lebedila ve vlastní bublině, a tak nebylo nutné ji od dalšího textu jakkoliv odlišovat. A tu je jádro pudla! V době, kdy se převážně domlouváme s lidmi přes mobilní aplikace a sociální sítě, není teček zapotřebí. Při konverzaci větu ukončujeme tak, že ji odešleme. Enterem. Proto si pisatelé ani neuvědomují, že jim tečka chybí. S ní by věta byla ukončena prakticky dvakrát. Zvyk je železná košile, a není proto divu, že se promítá i do textů, které stavějí na přesnosti a preciznosti.
Doporučila bych proto každému, kdo se hodlá jakkoliv veřejně prezentovat psaním, aby si osvěžil první sloku známé písně od Dády Patrasové, která zní:
„Beruško, půjč mi jednu tečku
třeba tu, co máš na zadečku,
musím ji napsat za větou,
ať se mi slova nepletou.“
Ano, berušky opravdu mohou velmi dobře posloužit, ale pozor! Je důležité, aby tečka nepocházela z české berušky. Bez jedné tečky by slunéčko už nemohlo být dál sedmitečným, to dá rozum. Řešení je nasnadě a pochválí vás za ně i vědci z Entomologického ústavu Akademie věd v Českých Budějovicích. V posledních letech se u nás usadila asijská slunéčka, která chladnokrevně požírají ta naše ubohá sedmitečná. Vyskakují si, protože mají teček šestnáct a některá i devatenáct. Berte od nich. Přilepte si jejich obrázek na Enter (lepit opravdová slunéčka by bylo nejen nehumánní, ale i nehygienické, a po zmáčknutí dokonce nechutné), aby vám připomínala, ŽE ENTER TEČKU NENAHRADÍ!
Tečka.
A teď trocha přemýšlení.
Chybí zde tečka? Přebývá? Nebo je jen špatně umístěná?

Své odpovědi a úlovky s chybějícím znaménkem nebo beruškami posílejte na e-mailovou adresu:
eL.tecka@seznam.cz. Nejlepší příspěvky odměníme!